Tüm Kalkınma ve Girişimci İş İnsanları Derneği (TÜMKİAD) Kahramanmaraş İl Başkanlığı Osmanlı'dan miras gelenek olan Zimem (Veresiye) Defteri uygulamasını sürdürerek, zor durumda olan ailelerin borçlarını ödedi.

Dulkadiroğlu ilçesi Şeyh Adil ve Kanuni Mahallelerinde 2 ayrı bakkalı çat kapı ziyaret eden TÜMKİAD Kahramanmaraş İl Başkanı Muhammet Eliaçık ve yönetim kurulu üyeleri, mahallede zor durumda olup borçlarını ödeyemeden 10 ailenin veresiye defterindeki borçlarını ödedi.

Ailelerin borçlarının ödenmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan TÜMKİAD İl Başkanı Muhammet Eliaçık, Şeyh Edebalı'nin, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" sözünü hatırlatarak, "Bu uygulamada bu söze çok güzel bir örnektir. Zimem defteri, Osmanlı döneminde özellikle ramazan ayında zenginlerin, maddi durumu iyi olanların, hiç tanımadığı ve maddi durumu iyi olmayıp, borçlarını ödeyecek gücü olmayan vatandaşların borçlarını ödediği çok güzel bir uygulamadır. Bu uygulama yardımlaşma ve dayanışmanın da bize bıraktığı en önemli hazinelerdendir." dedi.

Kahramanmaraş'ta kuruldukları günden bugüne bir çok alanda ellerini taşıyan altına koyduklarını vurgulayan Eliaçık, bundan sonraki süreçte yardımlaşma ve dayanışma adına bu tarz çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Sabırtaşı Restoran Maraş Mutfağını İstanbul’da sergiledi Sabırtaşı Restoran Maraş Mutfağını İstanbul’da sergiledi