Deprem Bölgesine 22 Bin Konut Müjdesi Deprem Bölgesine 22 Bin Konut Müjdesi
İşte, evde bakım maaşı, dul ve yetim aylığı gibi sosyal yardım ödemeleri ile ilgili tahminler:
Milyonlarca vatandaşa verilen sosyal yardım ödemelerinin yeni yılda ne kadar artacağı merak konusu oluyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen maaşlar, Ocak ayında memur maaş katsayısının belli olmasının ardından zamlanacak. Peki, evde bakım, dul ve yetim ve engelli aylığı ne kadar olacak 2024? İşte, tahminler…
Evde Bakım Yardımı Zammı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakıma ihtiyacı olan tam bağımlı vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 2,8 milyar lira Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını bildirdi. Bu kapsamda, hak sahibi başına aylık 5 bin 97 lira ödeme yapıldığını belirtti.
Engelli Aylığı Zammı
Yüzde 40-69 engeli olanlara ödenen aylık bin 874 liradan 2 bin 801 liraya, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da 2 bin 811 liradan 4 bin 202 liraya yükselecek.
65 Yaş Aylığı Zammı
Sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara halen 2 bin 348 lira aylık ödeme yapılırken; bu tutar tahmin gerçekleşirse 3 bin 509 liraya çıkacak.
Diğer Sosyal Yardım Ödemeleri
  • Evde bakım maaşı, 65 yaş, engelli, dul ve yetim aylığı gibi sosyal yardım ödemeleri de artış gösterecek. Ayrıca, Aile Destek Programı kapsamında yapılan ödemeler de artacak. Çocuklar için verilen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri de artış gösterecek ve öğrenim seviyelerine göre farklılık gösterecek.
Memur Maaş Katsayısı ve Enflasyon Farkı
Ocak ayı memur zammı yüzde 15 olarak kararlaştırırken, bu artış Orta Vadeli Program’daki yüzde 65 TÜFE tahminine göre enflasyon farkıyla birlikte yüzde 49.46’ya ulaşacak.
2024 yılında zam miktarlarının netleşmesi için bekleniyor. Gelişmeler oldukça haberimiz güncellenecektir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler, her ayın 15’i ile 31’i arasında hesaplara yatırılmaktadır. Bilgilendirme amaçlı yapılan tahminler, resmi açıklamaları beklemekte fayda var.