KYK borçları için son durum araştırılıyor. Üniversite hayatı boyunca KYK kredi imkanından yararlanan öğrenciler mezun olduktan sonra borç ödemeye başlıyor. Fakat biriken faiz borçları öğrencileri zor durumda bırakıyordu. Meclis'in açılmasıyla birlikte KYK faiz borçlarına yönelik yapılandırma kararı geldi ve teklif TBMM'De kabul edildi. Peki, KYK borçları silindi mi?

KYK borç sorgulaması nasıl yapılır? KYK borçlarının faizine yönelik yeni karar Meclis'ten geçti. İşte KYK borçlarına yönelik yapılan açıklama.

Ekmek 7.5 lira mı olacak? Fırıncılar Odası Başkanı açıkladı Ekmek 7.5 lira mı olacak? Fırıncılar Odası Başkanı açıkladı

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ? 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle, öğrenim kredisi alanlar borçlarını, aldıkları miktar kadar ödeyecek.

Öğrenim kurumundan mezun olan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde ödeme yapacak.

Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının SGK'den teyit edilmesi halinde, ilk yıl herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak. Ancak ilgili yılda TÜFE'nin yüzde 10'dan az olması halinde TÜFE uygulanacak. Erteleme işlemi en fazla üç defa yapılabilecek.

Ödemenin askerlik dönemine denk gelmesi halinde, borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenecek.

Maddi veya hukuki nedenlerle takibinde yarar bulunmayan ve yılları bütçe kanunlarında gösterilen miktarları aşmayan kredi borçları terkin edilecek.