Asılsız ihbarlara 'lekelenmeme' kalkanı! Asılsız ihbarlara 'lekelenmeme' kalkanı!
Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 üretim yılında hububatta (buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik) mazot ve gübre destekleri bu yıldan itibaren ödenebilecek. İşte bu kararın ayrıntıları:
Destekler 2023 Yılında Ödenebilecek
Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak hububat üreticilerini sevindirdi. Artık 2023 üretim yılına ilişkin mazot ve gübre desteği bu yıldan itibaren ödenebilecek.
Kredi Kullanma İmkanı
Bu kapsamdaki tarımsal destek tutarları, hak eden üreticilerin talep etmeleri durumunda, Ziraat Bankası tarafından 29 Mart 2024 vadeli kredi olarak ödenebilecek. Bu destekler, üreticilere kredi olarak verileceği için vade sonuna kadar oluşacak faiz tutarı gelir kaybı ödemeleri kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, anapara ödemeleri ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticiler adına bankaya yatırılacak.
İşlemler Bankalar Aracılığıyla
Üreticilerin hak edişlerine yönelik listeler ve destekleme ödeme takvimi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bankaya iletilirken, kredi tahsis edilecek üreticilerin kriterleri ve işlemleri bankanın kendi usul ve mevzuat esaslarına göre yürütülecek.
İlgili Bakanlıkların İşbirliği
Merkezi yönetim bütçe imkanları dahilinde krediler vadesinden önce kapatılabilecek. Krediler nedeniyle oluşan gelir kaybı tutarları, banka tarafından cari faiz oranlarına göre hesaplanacak ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üreticilere ödenecek.
Kapatılan Kredilere Ek Ödeme Yok
Kredi vadesinden önce kapatıldığında kalan vadeye yönelik olarak bankaya ilave herhangi bir ödeme yapılmayacak. Kullanılmayan krediler için de ödeme yapılmayacak.
Bu Cumhurbaşkanı Kararı, 15 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak ve hububat üreticilerine mazot ve gübre desteği sağlayarak tarım sektörünü desteklemeye devam edecek.
Editör: Haber Editörü