Kaç tane online hesabınız olduğunu hiç düşündünüz mü? Sosyal medya hesaplarında varsayılan gizlilik ve güvenlik ayarları kişisel bilgilerinizi ve online profilinizi korumak için yeterli değildir.

Sosyal Medya Gizlilik Ayarları

Sosyal medyada paylaşımlarınızı herkese açık yapmak siber zorbalığa bile uğramanıza sebep olabilir. Sizi takip eden fakat sizin takip etmediğiniz hesapların farkında bile olmayabilirsiniz. Siber takibe (cyberstalking) maruz kalabilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınız izniniz dışında kullanılabilir. ExpressVPN’in sosyal medya gizlilik rehberini inceleyebilirsiniz.

Instagram Gizlilik Ayarları

Instagram’da kontrol edebileceğiniz birçok gizlilik ayarı mevcut. Tabii ki, öncelikli olanı hesabınızı Gizli yapmak olabilir. Hesabınızı gizli yaparak paylaşımlarınızı erişimi takipçileriniz ile kısıtlayabilirsiniz.

Instagram’da hesabınızın insanlara önerilmesini engellemek için Instagram’a web üzerinden giriş yaparak profilinizi düzenleme kısmına girin. Burada ‘’Benzer Hesap Önerilerini’’ kapatabilirsiniz. Kişiler listenizdeki kişilerin Instagram’da senkronize olmasını engellemek için Ayarlar>Hesap>Rehber Senkronizasyonunu kapatabilirsiniz.

Instagram’da yayınladığınız ve Google’da çıkan fotoğraflarınızı kaldırmak için Instagram hesabınız ile giriş yaptığınız üçüncü parti uygulamaları kaldırmalısınız. Ayarlar>Güvenlik>Uygulama ve Web Siteler üzerinden bunu kapatabilirsiniz.

Instagram’da durum statünüzü Ayarlar>Gizlilik>Hareket Durumu üzerinden kapatabilirsiniz. Bu şekilde Instagram’da online olduğunuzun görülmesini engelleyebilirsiniz.

Facebook Gizlilik Ayarları

Facebook’un gizlilik ayarları sıkça değişiyor fakat Gizlilik Ayarları Kontrolüne girerek ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Facebook web üzerinden sağ üst köşeden profil resminize tıklayarak Ayarlar ve Gizlilik’e giriş yapabilirsiniz. Buradan Gizlilik Ayarı Kontrolüne girebilirsiniz. Burada aşağıdaki başlıklar ile karşılaşacaksınız:

-       Paylaştıklarımı Kim Görebilir

-       Hesabınız nasıl güvende tutarsın

-       İnsanlar Facebook’ta seni nasıl bulabilir

Apple 4S sahiplerine tazminat ödeyecek! Apple 4S sahiplerine tazminat ödeyecek!

-       Facebook’taki veri ayarların

-       Facebook’taki reklam tercihlerin

Tiktok Gizlilik Ayarları

Tiktok gizlilik ayarları üzerinden hesabınızı ve dolayısıyla paylaşımlarınızı gizli yapabilirsiniz. Beğendiğiniz videoları kimlerin görebileceğini değiştirebilirsiniz. Paylaşımlarınıza kimler tarafından yorum yapabileceğinize karar verebilirsiniz.

Yorumları filtreleyebilirsiniz. Profilinize kimler baktı özelliğini aktifleştirebilir veya kapatabilirsiniz. Takip ettiğiniz kişilerin sadece sizin tarafınızdan görülmesini sağlayabilirsiniz. Ads Personalization (Reklam Kişiselleştirme) özelliğini kapatarak verilerinizin profilinizin çıkarılması için kullanılmasını engelleyebilirsiniz. Hesabınızın başkalarına önerilmesini engelleyebilirsiniz.

Yukarıdaki gizlilik ayarlarını uygulamanın sağ alt köşesindeki Profil kısmına giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye tıklayıp Ayarlar ve Gizlilik’e giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter Gizlilik Ayarları

Twitter’daki gizlilik ayarları diğer platformlardaki kadar kapsamlı olmasa da birkaç düzenleme yapabilirsiniz. Twitter hesabınızı gizli yapabilir ve tweetlerinizin takipçileriniz haricinde görülmesini engelleyebilirsiniz. Tweetlerinize kimlerin yanıt verebileceğine siz karar verebilir ve kişileri kısıtlayabilirsiniz. Dilerseniz mesaj alma özelliğini kapatabilirsiniz.

Snapchat Gizlilik Ayarları

Varsayılan olarak Snapchatte hesabınız sadece arkadaşlarınız ile kısıtlıdır. Burada da reklam kişiselleştirme özelliğini kapatabilirsiniz. Konum ile alakalı gizlilik ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Google Gizlilik Ayarları

Google hizmetlerini kullanıyorsanız bir Gmail hesabına da muhtemelen sahipsiniz demektir. Google siz değiştirmedikçe online konumunuzu, tarayıcı ve uygulama aktivitelerinizi, Youtube video geçmişinizi kaydeder. Google hesabınızda Etkinlik Kontrollerine giriş yaparak bu kayıtları silebilir ve kaydı durdurabilirsiniz.

LinkedIn Gizlilik Ayarları

LinkedIn profesyonel bir network ağı olduğundan dolayı çoğu kişi gizlilik ayarlarını kontrol etmeyi aklına getirmiyor. LinkedIn üzerinde sizinle nasıl iletişime geçebileceğini, mesajlarınızda okundu bilgisi, sizinle kimlerin bağlantı kurabileceğini Ayarlar>İletişim üzerinden değiştirebilirsiniz.

Ayarlar>Görünürlük’e giriş yaparak soyadınızı, bağlantılarınızı, profilinizi, e-posta adresinizi telefon numaranızı kimlerin görebileceğine karar verebilirsiniz. Aynı zamanda, aktif statünüzü kapatabilir ve LinkedIn’de online olduğunuzda başkalarının online olduğunuzu görmesini engelleyebilirsiniz. Profilinizde yaptığınız her değişikliğin bağlantılarınız ile paylaşılmasını engelleyebilirsiniz. Burada da reklam kişiselleştirme özelliğini ve LinkedIn’deki bağlantı, konum, eğitim gibi verilerinizin kaydedilmesini kapatabilirsiniz.