Kahramanmaraş’ta Temizlik Görevlisi Alımı Başladı Kahramanmaraş’ta Temizlik Görevlisi Alımı Başladı
Erken emeklilik bekleyenlere SGK’dan az önce duyuru geldi. 1999, 2000 ve 2008 sigorta başlangıcı olanların da artık yüzü gülecek. Erken emeklilik piyangosu onlara da çıktı. Üstelik SSK ya da Bağ-Kurlu olmak fark etmiyor. Bu yöntemle sigorta başlangıç tarihi öne çekiliyor. Prim ve yaş şartı tamamen değişti. Sadece 1800 prim günü emeklilik için yetiyor. SGK girişi 1999, 2000 ve 2008 olanlar bu yasa ile en az 8 yıl erken emekli olacak. Milyonları ilgilendiren düzenlemenin tüm detayları ortaya çıktı. İşte erken emeklilik yasası son dakika gelişmeleri…
erken-emeklilik-1-001.jpg
EYT yasası sonrası yeni erken emeklilik müjdesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verildi. SGK 8 yıl erken emekli olma fırsatını duyurdu. Bu yeni yasa ile birlikte sigorta giriş tarihi 1999-2000 ve 2008 yılları arasında olanlar da artık EYT kapsamına girecek. 1800 gün prim yeterli olacak yaş şartı aranmayacak. Erken emeklilik son dakika gelişmesinin detayları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aktarıldı. Peki, kimler erken emeklilik kapsamına giriyor? SGK erken emeklilik açıklaması ve detaylar haberimizde…
erken-emeklilik-2-001.jpg
ERKEN EMEKLİLİK BEKLEYENLERE DEV MÜJDE
Milyonlarca çalışanın beklediği büyük erken emeklilik müjdesi az önce geldi. Karar Resmi Gazete üzerinden yayınlandı. Emeklilik yaşı öne çekildi Üstelik prim indirimi de uygulandı. Artık EYT kapsamı dışında kalan 1999 sonrası sigortalı olanlar da erken emekli olma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu yeni yasanın detaylarını açıkladı. Düzenleme ile birlikte erken emeklilik şartları tamamen sil baştan değişiyor. Yaklaşık 5 milyon kişinin bu kapsama alınması bekleniyor. Yeni erken emeklilik yasası ile birlikte prim eksiği olan bağ-kurlular, ev hanımları, sigorta başlangıç tarihi 1999 sonrası olanlar ve staj ve çıraklık mağdurları sevinecek. Tam 8 yıl erken emeklilik imkanı ortaya çıkacak.
erken-emeklilik-3-001.jpg
EMEKLİLİK YAŞI 8 YIL ÖNCE ÇEKİLİYOR
8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesini uzun yıllar boyunca beklemişti. Düzenleme nihayet geçtiğimiz aylarda hayata geçmiş ve çok sayıda kişi emeklilik başvurusu yapmıştı. Hatta Nisan ayından itibaren EYT emeklilerine ilk emekli maaşları da bağlandı. Şimdi sırada 1999 sonrası sigortalı olanlar var.
Sigorta başlangıcı 1999 sonrası olan yani EYT kapsamına girmeyen vatandaşlara da erken emeklilik müjdesi geldi. Bu yöntem sayesinde sigorta başlangıç tarihi öne çekiliyor ve tam 8 yıl erken emeklilik imkanı doğuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı açıklamada erken emeklilik düzenlemesi ile ilgili çalışmaların başladığını bildirdi.
Erken emeklilik düzenlemesinin son halini alması ile birlikte TBMM gündemine geleceği öğrenilirken Yaklaşık 5 milyon kişinin de yasa kapsamına alınacağı bildirildi. Yeni düzenleme ile ilgili tüm detayların kısa süre içinde paylaşılması bekleniyor.
Editör: Haber Editörü