İftar ve sahurda dengeli, sağlıklı beslenmek gerekiyor. Sahurda yenilen yemeklerin gün içerisinde rahatsız etmemesi ve susatmaması için dikkat etmek gerekiyor. Sahurda yenilen 2 adet yumurta vücudu uzun süre tok tutuyor.

Yumurta içerisindeki değerli vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Yumurta vücudu en tok tutan besinler arasında yer alıyor. Uzmanlar sahurda 2 adet yumurta yemenin vücuda inanılmaz derecede faydaları olduğunu belirtiyorlar. Yumurtanın tam faydalarını almak için çok ya da az pişirilmemesi orta düzey pişirilmesini tavsiye ediliyor.

SAHURDA 2 ADET YUMURTA YEMENİN FAYDALARI

  • Sinir hücrelerini güçlendirerek beyinin fonksiyonel işlevselliğini artırır. Beyin hücrelerinin yenilenmesini destekleyerek hafızayı güçlendirir.

  • Stres, depresyon ve yorgunluk hallerini ortadan kaldırır. Vücudun daha enerjik ve dinç olmasını sağlar.

  • İçerdiği lutein maddesi gözün görme oranını artırır. Düzenli yumurta tüketimi göz sağlığını güçlendirir. Görme sorunu olan kişilerin her gün tüketmesi uzmanlar tarafından önerilir.

  • Vücudun D vitamini emilimini artırır. Bununla beraber kas ve kemik sisteminin gelişmesini sağlayan kalsiyum bakımından da zengindir. Oruç süresinde vücudun ağrı sistemini azaltır. Uzun süreli aşınmayan vitamin eksikliklerini ortadan kaldırır.

  • B vitamini kompleksi bakımından zengin olan yumurta özellikle saç köklerini güçlendirir. Deri sağlığını yeniler.

  • Yıl boyu tüketilen besinler karaciğerin yorulmasına ve yağlanmasına neden olur. Yağlanan karaciğer, vücutta toksin birikimine yol açar. Ancak yumurta fosfolipit içeren madde sayesinde bu durumun oluşmasını önler. Karaciğerin kendini yenilemesine yardımcı olur.

     SANKO’lu uzmandan çocuklar için uyarı!  SANKO’lu uzmandan çocuklar için uyarı!
  • Kötü kolesterol barındırmayan yumurta kalp ve damar hastalıkların yaşanmasının önüne geçer. Ayrıca vücudun kolesterol seviyesini azaltır.

  • Günlük tüketildiğinde kanser riskini düşürür. Yumurta ayrıca yaşlanmayı geciktiren besinler arasında da ilk sıranda yer alıyor.