Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un düzenlediği SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda Kahramanmaraş'ı 9 firma temsil ediyor.

Sektörün en büyük buluşması olan ve önemli iş birlikleri için etkin bir platform oluşturan SAHA EXPO, 57 ülkeden 250 yabancı ve 750 yerli firmayı bir araya getirdi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu'nun girişimleriyle 25. sıralardan ilk 4'e alınan Kahramanmaraş'ın 9 firmayla temsil edildiği ve 4 gün sürecek olan fuar kapılarını açtı. 

Kahramanmaraş'ın en başarılı başkanı kimdir? anketi sonuçlandı! Kahramanmaraş'ın en başarılı başkanı kimdir? anketi sonuçlandı!

25-26-27 Ekim’de Uluslararası ve Türkiye’den profesyonellerin ziyaret edebileceği fuar, sadece 28 Ekim’de halka açık olacak.

SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde fiziki olarak 30 bin profesyonel ziyaretçiyi hedefliyor.

Tekstilin başkenti olan Kahramanmaraş ise bu fuarda, ağırlıklı olarak savunma sanayiinde kullanılacak kumaşları üretmek ve projelendirmek için bulunurken, çelik ve makina sektöründen de firmalar çeşitli çalışmalar için fuarda yer alıyor.  

Bu fuarın özelliğinin ilk gün firmaların birbirlerini ziyaret edip, kendi aralarında yapacakları işbirliklerini konuştuklarını belirten Başkan Balcıoğlu, "Araba örneğinde olduğu gibi ben teker yapıyorum kimin ihtiyacı var? gibi herkes birbiriyle konuşuyor. Bizim övünerek anlattığımız, gururlandığımız İHA'larımızın SİHA'larımızın çıktığı yerde burası. Biz Kahramanmaraş olarak 9 firmamızla buradayız." dedi.

Balcıoğlu bu fuarların insanlara proje okumayı öğrettiğini anlatarak, "Bizim küçük sanayi dediğimiz sanayimizi, falanca uçak fabrikasına yada Almanya'da ki mercedes fabrikasına filanca parçasını yapmaya yönlendirecek. Yapacağımız şey çok basit, bizim arkadaşlarımız proje okumayı öğrenecek ve saha İstanbul bunu yönlendirecek. Bu benim için çok önemli, herkesin bunu iyi örnek olarak görmeni temenni ediyorum." ifadelerine yer verdi. 

Kahramanmaraş'tan katılan firmaların stantlarını gezen Balcıoğlu, daha sonra hepsiyle fotoğraf çekilip sosyal medya hesaplarından paylaştı.