Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı ziyaret etti.

Başkanlık Makamında gerçekleştirilen ziyaret kapsamında YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK olarak üniversitelerden beklentilerini dile getirirken, KSÜ’de yürütülen çalışmaları dikkatle takip ettiklerini ifade etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can görüşme kapsamında KSÜ’nün güncel durumu, yürütülen ve planlanan projeler ve faaliyetlere ilişkin YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a bilgi verdi.

Göreve geldikleri ilk günden itibaren şehrin ve bölgenin öncelikli sorunlarının çözümü noktasında kurum, kuruluş ve sektör temsilcileriyle yakın işbirlikleri yürüttüklerini ve şehrin meselelerine çözüm önerileri sunan akademik çalışmalara ilave destekler sağladıklarını belirten Rektör Can, üniversite-sanayi-kamu işbirliği çerçevesinde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgileri aktardı.

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile bilim, araştırma, uygulama ve eğitim-öğretim konularında iş birliği yaparak, mühendislik ile ilgili yapılacak faaliyetlere ve oluşabilecek sorunlara birlikte çözüm üretmeyi, akademik bilgi birikiminin uygulamaya aktarılmasını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Rektör Can, şehrin önde gelen sektörlerinden olan kuyumculuk, tekstil, metal mutfak eşyası alanlarında önemli katma değer ortaya koyan projelere imza attıklarını belirtti.

Milletvekili Sezal, Kahramanmaraş’ı layık olduğu yere getireceğiz Milletvekili Sezal, Kahramanmaraş’ı layık olduğu yere getireceğiz

Şehirle özdeşleşen edebiyat, kültür ve sanat konularında da bütün paydaşlarla verimli ve etkili işbirlikleri yürüttüklerini söyleyen Rektör Can, şehir ve bölge halkının hak ettiği kaliteli sağlık hizmetine kavuşması için üniversitenin imkânlarını seferber ederek sağlık altyapısına önemli yatırımlar yaptıklarının altını çizdi.

Rektör Can,  KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin fiziki ve teknoloji altyapısını güçlendirerek, sürdürülebilir hizmet kalitesini yakaladıklarını söyledi.

KSÜ’de her meseleyi insan merkezli ve öğrenci odaklı bir yönetim anlayışıyla ele aldıklarını ve bu kapsamda eğitim, bilim, teknoloji, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini titizlikler yürüttüklerini ifade eden Rektör Can, uluslararasılaşma vizyonu kapsamında da çalışmalar yürüterek 60 ülkeden 2 bin 500 uluslararası statüde öğrenciye eğitim verdiklerini belirtti.

Ülkelerinin ve ailelerinin emaneti olarak gördükleri uluslararası statüdeki öğrencilere yönelik olarak Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Ticaret Elçileri Projesi’ni yürüttüklerini belirten Rektör Can,  proje kapsamında uluslararası statüdeki öğrencilerin Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren firmalarda uygulama stajlarını yaparak mezuniyet sonrası ülkelerine döndüklerinde firmalar ve üniversitemiz adına gönüllü elçi olmalarını amaçladıklarını ifade etti.