Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, TRT Çukurova Radyosunda yayımlanan Akdeniz’den Toroslar’a konuk olarak, üniversitemizin Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Ar-Ge ve tasarım merkezleri arasında imzalanan eğitim işbirliği protokolünün detaylarını anlattı.

TRT Çukurova Radyosu 19 Nisan 2022 Salı günü yayınına katılan Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, program sunucusu Muhammet Kalem’in sorularını yanıtladı.

Kahramanmaraş’ın eşsiz doğası, kültür ve sanatı ile üniversitemizin güncel durumuna ilişkin bilgiler vererek konuşmasına başlayan Rektör Can, geçtiğimiz günlerde KSÜ ile Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren 10 Ar-Ge ve tasarım merkezi arasında imzalanan eğitim alanındaki işbirliği protokolünün detaylarını paylaştı.

 İmzalanan protokol kapsamında Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile bilim, araştırma, uygulama ve eğitim-öğretim konularında iş birliği yaparak, mühendislik ile ilgili yapılacak faaliyetlere ve oluşabilecek sorunlara birlikte çözüm üretmeyi, akademik bilgi birikiminin uygulamaya aktarılmasını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden üniversitemiz Rektörü Can, üretim ve kalkınmada araştırma, geliştirme çalışmalarının önemine dikkat çekti.

Kahramanmaraş Onikişubat NF Süper Lig’de Kahramanmaraş Onikişubat NF Süper Lig’de

Ar-Ge çalışmalarının içinde bulunmayan kurum ve kuruluşların teknoloji ve büyümede rakiplerinin gerisinde kalacağını belirten Rektör Can,  “KSÜ olarak bu gereklilik ve ihtiyaçtan hareketle Ar-Ge merkezleri olan firmalar ile bir araya gelerek eğitim alanında işbirliği protokolü imzaladık.” dedi.

Protokol kapsamında Üniversitemiz tarafından Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilen idari ve teknik personele ilgili ana bilim dallarında ilave kontenjan sağlanarak lisansüstü eğitim imkânı sağlanacağını belirten Rektör Can, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin ise KSÜ’de eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerinin uygulama derslerine, stajlarına, intörn mühendislik programlarına, projelerine, bitirme çalışması ve tezlerine destek sağlayacağını söyledi.

Rektör Can, ayrıca Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte yürüttükleri Ticaret Elçileri Projesi kapsamında da KSÜ’de eğitim gören 60 ülkeden 2 bin 500 uluslararası statüdeki öğrencinin Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren firmalarda uygulama stajlarını yaparak mezuniyet sonrası ülkelerine döndüklerinde firmalar ve üniversitemiz adına gönüllü elçi olmaları için çalışma yürüttüklerini söyledi.