Pirinç dünyanın yarısından fazlası için temel besin kaynağıdır. Asya ve Latin Amerika'da çok yaygın olarak kullanılan pirinç, dünyada tüketilen kalorinin %20'sinden fazlasını sağlar.

SANKO’dan çocuklar için dizanteri uyarısı! SANKO’dan çocuklar için dizanteri uyarısı!

Pirinç, ülkemizde en çok pilav ve sütlaç yapmak için tercih edilir. Pirincin farklı farklı türleri olsa da en çok beyaz pirinç tercih edilir. Pirincin türüne göre rengi, kıvamı ve besleyiciliği değişir. Dünya çapında en çok tercih edilen pirincin beyaz pirinç olmasının nedeni; raf ömrünün uzun olması, pişirmesi ve yemesinin kolay olmasıdır.

PİRİNCİN EN BESLEYİCİ KISIMLARI AYRILIYOR

Öte yandan, beyaz pirinçte hem kepek hem de besleyici ruşeym çıkarılmıştır, bu da nihayetinde pirinci en besleyici kısımlarından ayırır. Yine bunun amacı lezzetini iyileştirmek, raf ömrünü uzatmak ve pişme kalitesini arttırmaktır.

ESMER PİRİNÇ

Kahverengi pirincin içeriğindeki lif, vitamin ve mineraller beyaz pirinçten daha yüksektir. Besinleri, diyabetlilere fayda sağlayan glisemik kontrolü iyileştirmeye yardımcı olur. Diyet lifi ayrıca kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilecek LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

Bilimsel çalışmalara göre; yüksek lifli gıdalar, kilo yönetimini destekleyebilen ve obeziteyi gidermeye yardımcı olabilecek tokluk hissini teşvik eder.

BEYAZ PİRİNÇ

Beyaz pirinç, kahverengi pirinçten daha az besin ve daha az lif içerir. Ek olarak, beyaz pirinç çeşitleri neredeyse tamamen nişasta ve glikoz formundaki karbonhidratlardan oluşur.

PİRİNCİN KİLO ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Esmer pirinç ile kilo kontrolü arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Esmer pirinç gibi tam tahıllar tüketen kişilerin, yemeyenlere göre daha az kilolu olduğu ve kilo alma riskinin daha düşük olduğu defalarca çalışmalarla kanıtlandı.

Beyaz pirinçte durum biraz daha karışık. Beyaz pirinç son haline getirilene kadar içeriğindeki pek çok besleyici madde ayrıştırılır. Son yıllarda zenginleştirilmiş beyaz pirinç adı altında, besleyiciliği ve vitamini daha yüksek beyaz pirinçler satılmaktadır. Klasik beyaz pirincin sağlığa bazı faydaları bulunuyor. Doğrudan kilo alımını teşvik eden herhangi bir bulgu da tespit edilmedi.

BOŞ KALORİ

Beyaz pirinç, diğer pirinç türlerinden daha az besin değerine sahiptir ve “boş” kalori olarak kabul edilebilir, yani vücudu olumsuz etkilemez, ancak ona pek de yardımcı olmaz.