Çevreye atılan et ve kemikler halk sağlığını tehdit ediyor Çevreye atılan et ve kemikler halk sağlığını tehdit ediyor
Özel halk otobüsü işletmecileri, ücretsiz toplu taşımadan yararlanan vatandaşlara, Türkiye genelinde aylık yalnızca 4 gün hizmet verme kararı aldı. Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş, bu sınırlama ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Esnafın Çağrısı: Lütfen Kamu Araçlarını veya Alternatif Taşıma Araçlarını Kullanın
Özel halk otobüsü işletmecileri, ücretsiz veya indirimli toplu taşıma hakkından yararlanan kişilere yönelik Ankara Ticaret Odası'nda bir 'Genel Değerlendirme Toplantısı' düzenledi. Toplantıya, Türkiye genelinde çok sayıda özel halk otobüsü işletmecisi katıldı.
TÖHOB Başkanı Ercan Soydaş, sınırlama kararı hakkında açıklamalarda bulundu. Soydaş, fiyatlandırma, rota ve hat seçimi yetkisinin belediyelerde olduğunu belirtti ve ücretlerin düşük olduğunu söyledi. Belediyelerin bu sektörü desteklemelerini talep etti. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın aylık 2 günlük ücretsiz taşımayı karşıladığını ve bu destekten faydalanmak istediklerini belirtti. Geri kalan sürede ise vatandaşları kamu taşıtlarını kullanmaya veya alternatif toplu taşıma seçeneklerini tercih etmeye çağırdı.
Bilgilendirme Yazılarıyla Uyarılar Yapılacak
Soydaş, bu sınırlamanın nasıl uygulanacağı ve vatandaşlar ile otobüs sürücülerinin karşı karşıya gelmesini nasıl önleyeceklerine dair soruları yanıtladı. Mevzuat gereği cihazların kaldırılamayacağını ve bununla ilgili yetkilerinin olmadığını belirtti. Ancak, otobüs sürücülerinin vatandaşları bilgilendireceğini ve otobüslerde ülke genelinde bilgilendirme yazıları asacaklarını söyledi. Bu süreçte vatandaşları incitmemek için kuralların sıkı bir şekilde uygulanacağını belirtti.
Soydaş, vatandaşlardan alınan hakların geri alınmasını istemediklerini ve sadece hizmetlerin bedelinin ödenmesini talep ettiklerini söyledi. Esnafın bu yeni düzenlemeyi anlayışla karşılayacaklarını ve vatandaşların da aynı şekilde yaklaşmasını umut ettiklerini belirtti.
Editör: Haber Editörü