Tatilin kaza bilançosunda son durum! Tatilin kaza bilançosunda son durum!
Türkçe Dersi Not Ortalaması 70 Olacak
Yeni düzenlemeyi açıklayan Bakan Tekin, “Öğrencilerimizin sınıf geçme şartlarını gözden geçirdik. Önceden, öğrenciler birkaç dersi yüksek notlarla geçip ortalama 50’yi yakaladığında diğer dersleri 50’nin altında bile olsa sınıfı geçebiliyorlardı. Bu durumu düzeltmek için belirli derslerde not ortalamasının belirli bir seviyenin üzerinde olması gerektiğine karar verdik. Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçe dersinden en az 70 alınması gerektiğini belirttik. 70 ortalamayı yakalayamayan öğrenciler sınıfı geçemeyecekler.” şeklinde konuştu.
Açık Lise Sınavları Yüz Yüze Olacak
Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenlemelerin ardından sınavların artık online değil yüz yüze yapılacağını açıkladı. “Açık lise ile ilgili uygulamaları inceledik. Şu an itibariyle, meşru gerekçelerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısının önemli ölçüde azaldığını gözlemliyoruz. Yaklaşık 10 bin öğrenci kayıt yaptırdı. Aldığımız önlemlerin kamuoyunda olumlu karşılandığını ve doğru bir adım attığımızı görüyoruz. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze gerçekleştirilecek.” dedi.
Öğretmen Atamaları
Öğretmen atamaları konusunda da açıklamalarda bulunan Tekin, “Benim dileğim, bütçe kanunu onaylandıktan sonra rakamlar netleşirse atama sürecini hemen başlatmaktı. Yeni eğitim yılına 3 ay kala bu süreci başlatmayı düşünüyorduk ve bu planımızı daha önce de paylaşmıştık. Şimdi bu konuyu ilgili bakanlarla görüşeceğiz.” şeklinde konuştu.
Editör: Haber Editörü