Türkiye’yi temsil edecek olan Gazioğlu, Artistes Contemporains Turquie (stant G21) galerisinde iki eseri ile yer alacak.

Dünyanın prestijli ve önemli sanat etkinliklerinin başında olan ve ikinci kez katılacak olan ACT’in, Art Basel Miami Haftasında, 20. kez düzenlenen SCOPE MİAMİ Sanat Fuarı’nda bu yıl 2 eser Türkiye’yi temsil ediyor. 2015 yılında Paris’te kurulan Çağdaş Türk Sanatçıları Paris Derneği / Association des Artistes Contemporains de Turquie a Paris- ACT öncülüğünde, Mehmet Gazioğlu daha önce iki defa Art3F Monaco, Paris Carrousel du Louvre, Paris Unesco fuar ve sergilerden sonra SCOPE Miami’de olacak.

“Sanat iki ülke arasında yeni bir köprü kuracak” 

Dernek Kurucusu ve Başkanı Nazan Aktan, Çağdaş Türk Sanatçıları Paris’te Derneği – Association des Artistes Contemporains de Turquie a Paris- ACT’i, ‘‘Türkiye ve Avrupa arasındaki dostluğu sanat faaliyetleriyle geliştirmek için kurdum. Ülkemizi ve kültürünü sanatçılarımızla sergiler ve etkinlikler düzenlerken, kıtalar arasındaki diyaloğu sanat yoluyla geliştirmede katkıda bulunmak amacındayız. Pek çok farklı faaliyetimizde uluslararası platformlarda yer alıyoruz. Kültürlerarası öğrenme, deneyim ve bilgi paylaşımı yoluyla önyargı ve ayrımcılık hislerinden arınma, geleceğe yönelik dostluk kurma, var olan dostlukları geliştirme, dünyada uygulanan kültür-sanat politikalarına uygun trendlerle yeni projelere katılabilmek başlıca hedefimiz” diye konuştu.

Aktan, “ACT’nin merkezi olan Fransa’da, dünyanın en önde gelen sanat merkezi Paris’te ülkemizin kültürel yapısını da temsil etme olanağı bulurken, projelerimizde pek çok değerli sanatçımız, dünyaya açıldığı merkezlerde kendilerini gösterme fırsatını yakalamış olacaklar. Sanat, dünyanın ortak dili, ülkemizin de bu yolla tarihsel ve kültürel, aynı zamanda çağdaş, özgün yapısının dünya ile beraber olduğumuzun en güzel örneği olacağına inanıyorum” dedi. 

ACT yoluna, 2022’de  katılacağı Miami’den sonra New York, Londra, Turin, Basel sanat fuarlarına devam edecek.