Hollandalı Bernard Van Lear Vakfı ve Maltepe Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleşen ‘’Maltep95’’ projesi bebekli annelere online eğitim sağlıyor.

0-24 aylık bebekli annelere bebeklerin gelişimlerini desteklemek amacıyla verilen eğitim pandemi koşulları nedeniyle kesintisiz ve ücretsiz olarak gerçekleşti.

Maltepe Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından uygulanan proje, korona salgını nedeniyle online platformda verildi. Beyin gelişiminin yüzde 80’inin 0-3 yaş arası dönemde geliştiğinin bilinciyle Maltepe yönetimi, kritik önem taşıyan bu süreçte ailelere destek olmayı amaçladı. 

Anne ve Çocuk Danışma Merkezinin  ‘’Maltepe95’’ adıyla sürdürdüğü projede anne ve bebek eğitimlerine kesintisiz ve ücretsiz olarak devam edildi.

AİLELER BENİMSEDİ

YKS tercihinde Milli Eğitimden ücretsiz danışmanlık YKS tercihinde Milli Eğitimden ücretsiz danışmanlık

Proje kapsamında Hollandalı Bernard Van Lear Vakfı ve Maltepe Belediyesi işbirliği gerçekleştirdi. Projede 0-24 aylık bebekli annelere bebeklerin gelişimlerine fayda sağlayacak eğitimler veriliyor.

Ekim 2017 tarihinde Maltepe Belediyesi Kreş Müdürlüğü’nce uygulanmaya başlayan ‘’Maltepe95’’ isimli projenin gördüğü yoğun ilgi nedeniyle devam etmesine karar verildi.

Belediye personelinden 3 öğretmen bu proje için Boğaziçi Üniversitesi’nde özel olarak eğitim aldı.  Proje kapsamında hamileliğin 8’inci ayından itibaren ailelere ziyaretler gerçekleşiyor.  Anne adaylarına, psiko-sosyal destek sağlanmasıyla başlayan süreçte sağlıklı beslenme, doğuma hazırlık konularında rehberlik hizmeti veriliyor. Doğum sonrası dönemin de planlandığı eğitimlerin ilk etabı bebeğin birinci ayından 18’inci ayına kadar, ikinci etabı 18’inci ayından iki yaşına kadar olan süreyi kapsıyor.

Online eğitim boyunca bebeğin dil gelişimi, küçük ve büyük motor gelişimi, sosyal ve duygusal gelişimi, öz bakım becerileri, bilişsel gelişiminin desteklenmesi hedefleniyor. Gıdaya geçiş, tuvalet becerilerinin kazanılması,  materyalli oyunla gelişim de eğitimin diğer önemli başlıkları arasında yer alıyor.

PANDEMİDE ONLINE DEVAM ETTİ

Proje kapsamında bugüne kadar 578 aileye ulaşıldı. 0-24 yaş arasındaki çocuk sahibi aileler bu önemli destek sayesinde çocuklarını güvenle yetiştirmeye başladı. Türkiye’de ilk kez 2017 yılında Maltepe Belediyesi’nde uygulanan bu proje şimdi İBB bünyesinde de uygulanmaya başladı.

Bernard Van Lear Vakfı Kimdir?

Hollandalı Bernard Van Lear Vakfı gelirinin büyük bir kısmını çocukların gelişimi için kullanan bir vakıf. 0-3 yaş arası beyin gelişiminin %80’inin tamamlandığı dönem olduğu için bu süreçte tüm bebekli annelere destek olmayı kritik amaç ediniyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptıkları işbirliği ile projelerini hayata geçirerek sayısız bebekli anneye destek oluyor.