Kahramanmaraş’ta geçtiğimiz ay içerisinde yapılan yolsuzluk operasyonu sonrasında Onikişubat Belediyesi hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili Hanefi Mahçiçek ilk kez konuştu.

Kervanhanda düzenlenen basın toplantısında konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, net olarak konuşarak, ‘’Onikişubat Belediyesinde bizim bilgimiz dahilinde böyle bir şey olamaz. Eğer yapılırsa da, biz gereğini yaparız’’ dedi. 

Soruşturmanın gizli olduğunu ve bu yüzden detaylarının henüz açıklanmadığını belirten Mahçiçek, soruşturmanın tamamlanmasının ardından gereğinin yapılacağını ifade etti. 

Başkan Mahçiçek, İddialara Cevap Verdi!

Kahramanmaraş’ta geçtiğimiz ay düzenlenen yolsuzluk operasyonu sonrasında Onikişubat Belediyesiyle ilgili ortaya atılan iddialara yönelik basın açıklaması yapan Başkan Hanefi Mahçiçek, ‘’ Soruşturma henüz gizli bir şey bilmiyoruz kimsenin izzeti nefsi ile oynamamamız lazım’’ dedi.

Başkan Mahçiçek, İddialara Cevap Verdi!

Kervanhanda düzenlenen basın toplantısında konuşan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, net olarak konuşarak, ‘’Onikişubat Belediyesinde bizim bilgimiz dâhilinde böyle bir şey olamaz. Eğer yapılırsa da, biz gereğini yaparız’’ dedi.

Konuyla ilgili olarak operasyonun yapıldığı günlerde de açıklama yaptıklarını belirten Başkan Mahçiçek, ‘’Henüz soruşturma belli değil eğer bir yanlışlık varsa ilgililere idari işlem yaparız dedik. Soruşturma henüz gizli bir şey bilmiyoruz kimsenin izzeti nefsi ile oynamamamız lazım. Bu memlekette emeği olan insanları bir çırpıda ne halin varsa gör diyerek bir kenarda bırakamayız. Bu bizim insanlığımıza yakışmaz. Biz her zaman medeni, seviyeli, kimseyi incitip kırmadan ama bu memleketi de dünya kenti yapmak için çalışarak ilerlemeye devam edeceğiz’’ ifadelerine yer verdi.

‘’MEMLEKETİ DAHA İYİ NOKTALARA TAŞIYACAĞIZ’’

Kişisel olarak bugüne kadar hiç kimseyle uğraşmadıklarını belirten Mahçiçek, ‘’Hep hizmet etmeye ve memleketi daha iyi noktalara taşımaya gayret ettik. Bir belediye binası yapıyoruz az çok binamız meydana geldi ve muhteşem bir bina oldu. Mimarisiyle, büyüklüğüyle Kahramanmaraş’a en az 50 yıl hizmet edecek bina yaptık. Biz bu binayı 2016 yılının Ocak ayında ihaleye çıkardık ve bir firma ihaleyi aldı. Başka bir firma ihaleye itirazda bulundu. İtirazı mevzuata uygun olmadığından dolayı reddettik. Biz reddettikten sonra itirazda bulunulacak başka bir kurum vardı ve oraya gidildi. O kurum da Kamu İhale Kurumuydu ve belediye devreden çıktı ve Kamu İhale Kurumuna İtiraz edildi. Kamu İhale Kurumu da, Belediyenin yaptığı gibi itirazı reddetti. Buradan netice alamayınca o arkadaşlar Ankara İdari Mahkemesinde bir dava açtı. Kısa bir sürede netice bulan mahkemede bizim yaptığımız ihale uygun görülmedi. Mahkeme kararı bize geldi, bizim yapacağımız şey de o mahkeme kararını uygulamaktı ve uyguladık. Mevcut yapan firmayı tasfiye ettik, itiraz eden davayı kazanan firmayı çağırdık ve ihaleyi devrettik’’ dedi.

‘’HUKUKİ SÜREÇ İŞLEDİ’’

Kamu İhale Kurumu süreci devam ettirdi ve son nihayi mercii olarak Danıştay’a başvurdu diyen Mahçiçek, ‘’Biz bu geçen sürede ihaleyi devrettiğimiz arkadaşlara işi teslim ettik ve süreç işlemeye başladı. Bu arada işçilerin ücretlerinin ödenmemesi gibi bir takım sıkıntılar oldu ama bunlardan bahsetmeye gerek yok. Çünkü bu aşamada o konular bizi ilgilendirmiyor. Takriben 6-7 ay sonra Danıştay bir karar verdi ve o kararda bizi haklı gördüler, Kamu İhale Kurumunu haklı gördüler. Danıştay, Ankara İdare Mahkemesinin verdiği kararı iptal etti ve bizim kararımız geçerli dedi. Burada Danıştay’dan öte başka hukuk yolu olmadığı için yapılması gerekeni yaptık ve mevcutta bulunan yüklenici firmayı tasfiye edip, ihaleyi ilk alan firmayı çağırıp gel işe devam et dedik’’ ifadelerini kullandı.

‘’YAPILAN İHALELERİ AÇIKLADI’’

Firmanın aradan geçen 1 sene gibi bir süre içerisinde fiyatların değiştiğinden dolayı devam edemeyeceğini söylediğini belirten Mahçiçek, ‘’Bunun üzerine en az 3-4 defa müteahhit firmaya gittik ve devam edelim diye minnet ettik. Tüm bunlar çare olmadı ve devam etmediler burada bize tek bir yol kaldı o da yeniden ihale yapmaktı. Başka çaresi olmadığı için yeniden ihaleye çıktık ve ihaleye 6 tane firma katıldı. Bu 6 tane firmanın içerisinde kaba bir hesapla en düşük fiyatı veren firma 42 milyon gibi bir fiyat verdi ve biz de ihaleyi o firmaya verdik. Bu arada oluşan zararlar bizden kaynaklanmadı. Mahkeme kararlarından kaynakladı ve mahkemeyi de dava etme gibi imkanımız olmadığı için.... Belediyenin kendi işlemlerinden dolayı herhangi bir zarar kesinlikle söz konusu değildir. Mahkeme süreci maalesef belediyemize zarara uğrattı. Sonrasında bir ara ihale daha yaptık, binanın dış görünüşü gayet güzel bir taş kaplam bunun tamamını taş kaplama yapmak ve içindeki bir takım eksiklikleri gidermek için bir ihale daha yaptık’’ dedi.

‘’SADECE ÇEVRE DÜZENLEMESİ DEĞİL’’

Bu ihalenin başlığı ‘belediye hizmet binası ikmal ve çevre düzenlemedir sadece çevre düzenleme adı altında değildir diyen Mahçiçek, ‘’Sadece çevre düzenlemesine 15 milyon 500 bin lira değil bununla birlikte ikmal inşaatıyla beraber 15 milyon 500 bin lira gibi bir rakama ihale etmişiz. Bunların hiçbiri gizli değil, Elektrik kamu alımları platformu adı altında EKAP diye bir sistem var bunların hepsini orada görebilirsiniz. Belge diye önünüze bir şeyler sürerlerse bunlara dikkat edin çünkü bunlar sistemde var zaten saklı gizli değil. Dolayısıyla toplamda 58 milyona proje mal olacaktı. Bir mukayese yapacak olursak, biz bu ihaleye bugün yapacak olsaydık 107 milyon gibi bir maliyet çıkacaktı karşımıza. Bir misal daha verecek olursam Emniyet Müdürlüğü binası bizim binamızla aynı büyüklükte ve o bina 120 milyon ihale edilmiş. Bahsi geçen bütün belgeler EKAP sisteminde mevcut. Bu belediye 5 senede 592 tane ihale, 3 bin 142 tane de doğrudan alım ihalesi yapmıştır. Bu belediyenin yapılan bütün işleri sayıştan denetçileri tarafından denetleniyor’’ dedi.

‘’BELEDİYEMİZ KENDİ KAYNAĞINI ÇIKARTIYOR’’

Bütün bunlar İçişleri Bakanlığımızın müfettişleri tarafından incelenmiştir ve Allah’a şükür herhangi bir sıkıntı olmadığı görülmüştür diyen Mahçiçek şunları kaydetti;

‘’Bir belediye düşünün ki 5 senede 592 tane ihale yapmış, 3 bin 142 tane de doğrudan alım ihalesi yapmış ve bunlarda herhangi bir sıkıntı olmamış. Bir belediye düşünün ki, eski para ile 789 trilyonluk kaynak üretmiş ve para harcamış. Bu para bu memleketindir. Bir belediye düşünün ki, harcanan bu paranın 439 trilyonunu devletten almış 250 trilyonunu kendisi kaynak bulup üretmiş. Bir belediye düşünün ki, EXPO gibi bir projeyi alarak Kahramanmaraş’a bir dünya projesi kazandırmış ve Kahramanmaraş’ın marka olmasını sağlamış. Emin olun ki Kahramanmaraş’ı dünya gündemine taşıyacak başka bir proje yoktur. Biz bu proje için 1 buçuk sene çalıştık. Bu projeyle Kahramanmaraş bugüne kadar yakalayamadığı tanıtımı, turizmi, ekonomiyi ve bir dünya kenti olma kabiliyetini inşallah bu proje ile yakalayacak. İşte bu belediye böyle bir belediyedir. Ben bu devlette 46 senedir çalışıyorum ve bu 46 senede benim çocuklarıma bırakacağım tek şey onurumdur. Ben zengin çocuğu değilim. Bugüne kadar 46 sene bu devlete hizmet ettim. 1980’li yıllardan günümüze kadar bu memlekete yapılmış ne kadar yatırım varsa hepsinde az çok emeğim vardır. Ben devlet planlamada çalışırken, kimse yatırımın y’sini, teşvikin t’sini bilmezken ben oradaydım. Bugün yapılan yatırımlarda 110 bin insanımız çalışıyor. Bu yüzdendir ki tüm bunları kişiselleştirmeden konuşalım. Bazı kulları bilmeyebilir ama Allah her şeyi biliyor. Biz de hesabı zaten Cenab-ı Hakka vereceğiz kullarına değil.’’

‘’HER SEÇİMDE BİRİNCİ OLDUK’’

Başkan Mahçiçek, Onikişubat ilçesinin 430 bin nüfusu olduğunu belirterek, ‘’2014 yılından bu yana 8 tane seçim gerçekleştirildi ve bu 8 seçimde Onikişubat Belediyesi 400-450 bazından hep birinci oldu yani yapılan hizmetler değerlendirilerek oyları arttırdı. Bu 8 seçimde Onikişubat Belediyesi siyaseten de başarılı oldu. Geçtiğimiz günlerde bir okul açılışımızda da belirttiğim gibi arkadaşlar biz durmayacağız, kimseden çekinmeyeceğiz korkmayacağız hizmet edeceğiz. Bu memlekette taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz. İnanıyoruz bunun karşılığını rabbimiz bize verecektir. Kim yalan söyler, kim iftira atar gerisi bizim açımızdan çokta önemli değildir. Bu belediye rekor kırmış bir belediyedir. 739 milyonluk yatırım yapacaksınız bunun 350 trilyonunu kendiniz bulacaksınız. Hadi bulun bakalım, bu kolay bir şey değil. Bu son olaylar ile ilgili bir basın açıklaması da yaptık. Açıklamamızda, henüz soruşturma belli değil eğer bir yanlışlık varsa ilgililere idari işlem yaparız dedik. Soruşturma henüz gizli bir şey bilmiyoruz kimsenin izzeti nefsi ile oynamamamız lazım. Bu memlekette emeği olan insanları bir çırpıda ne halin varsa gör diyerek bir kenarda bırakamayız. Bu bizim insanlığımıza yakışmaz. Biz her zaman medeni, seviyeli, kimseyi incitip kırmadan ama bu memleketi de dünya kenti yapmak için çalışarak ilerlemeye devam edeceğiz. Bizim her tarafa elimizin kolumuzun uzanması mümkün değildir tam da bu noktada iş basın yayın organlarına düşüyor. Objektif olarak herkes işini yapmaya devam etsin insanın olduğu yerde, yaptığı işte elbette ki eksikliki, noksanlık olacak burada da önemli olan bunun bilerek yapılıp yapılmadığıdır’’ dedi.

‘’YEREL YÖNETİMLER DETAYLI ÇALIŞIYOR’’

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debigici ise yaptığı açıklamada, ‘’Yeni dönem gönül belediyeciliği olarak geçen sloganımızla birlikte, AK Parti Genel Merkezinde Belediyelerimizi daha detaylı takip eden bir birim yerel yönetimler başkanlığımızca kuruldu ve çalışmalara devam ediyor. Belediyelerimizin hem maliye alanında hem hizmetleri ve yatırımları alanında hem de yapmış olduğu işler ve ihaleler alanında yani her alanda inceleyen adilane ve bulunduğu yerleri kalkındıracak, projelerini takip eden yerel yönetimler birimimiz detaylı bir çalışma yürütüyor’’ dedi.

‘’YANLIŞIN HER ZAMAN PEŞİNDEYİZ’’

Bizler de ne olursa olsun yanlışın her zaman peşindeyiz diyen Debgici, ‘’Şahıslardan kaynaklı bir durumu siyasete, AK Parti’ye, Belediyemize mal etmek maalesef bir takım odakların oluşturduğu algıdan ibarettir. Sadece söylemde bulunmak adına kameralar önüne çıkıp da belediyelere kayyum atanacak gibi bilip bilmeden yorum yapanlar bunun ne kadar yanlış olduğunu, fitne ve fesatın bunları nereye götürecek olduğunun farkında olmaları lazım. Ne Onikişubat Belediyemizde ne de herhangi bir AK Partili belediyemizde böyle bir sıkıntılı bir durum olmaz. Eğer olacaksa da biz üzerine hep beraber gideriz. Şehrimizde kamu külliyeleri yapılıyor hem Onikişubat Belediyemiz hem de Dulkadiroğlu Beldiyemiz yapıyor. Bununla da ilgilim bir takım mesnetsiz şeyler maalesef bir takım çevreler arasında konuşuldu ve algı oluşturuldu. İster istemez uygun olmayan davranışlar ortaya çıktı fakat bununla alakalı Kahramanmaraş’ımızın adını kimse karalayamaz ve karalatılmasına da asla izin vermeyiz. Bizim AK Parti olarak her türlü yanlışın arkasında olacağımızı seçim döneminde söyledik. Belediye başkanlarımız seçilecek ama onları biz de denetleyeceğiz dedik’’ diye konuştu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

Onikişubat Belediyesi’nden Huzurevi Sakinlerine Aşure İkramı Onikişubat Belediyesi’nden Huzurevi Sakinlerine Aşure İkramı