İnşaat malzemesi sanayi endeksi 71,97 puana çıktı İnşaat malzemesi sanayi endeksi 71,97 puana çıktı
Yargıtay’ın açıkladığı yeni emsal karar ile birlikte, bankaların aidat kesintileriyle ilgili nasıl hareket edilebileceği belirlendi.
Bankalar, birçok dava ve Yargıtay emsal kararlarına rağmen kredi kartı aidat ücreti kesmeye devam ediyorlar. Ancak yeni emsal kararla, kredi kartı aidatı iadesi için yapılması gerekenler de netleşti.
Aidat Ödemeleri Zorunlu mu?
Kredi kartı alırken, yıllık kart ücreti ve üyelik aidatı gibi maddelerin yer aldığı bir sözleşme imzalamışsanız, bu ücretleri ödemeniz gerekiyor. Ancak bankaların, aidatsız bir kredi kartı seçeneği de sunmaları ve müşterinin bu seçeneği reddederek aidatlı kartı kabul ettiğini beyan etmeleri zorunlu.
Yıllık Ücret Ne Kadar?
Bankaların kredi kartı aidat ücretleri farklılık gösterebiliyor. Örneğin, Yapı Kredi Bankası’nın World Gold kredi kartının yıllık ücreti 356 TL, Adios kredi kartının yıllık ücreti ise 471 TL.
Aidat İadesi Nasıl Alınır?
Ağustos ayı ile birlikte bankalar yıllık kredi kartı aidat kesintilerini yapmaya başladılar. Eğer kredi kartı ekstrenizde böyle bir kesinti görmüşseniz, bankanızdan iade talep edebilirsiniz. Genellikle yüksek harcama yapan müşterilere, bankalar bu ücreti para puan olarak iade ediyor. Eğer bu yolla iade alamıyorsanız, e-Devlet üzerinden “Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi” ile paranızı geri alabilirsiniz.
Bu yeni emsal karar, kredi kartı kullanıcıları için aidat iadesi alabilmenin yollarını gösteriyor. Ancak her zaman olduğu gibi, resmi ve güncel bilgilere dayanarak hareket etmek önemli.