. KOSGEB KOBİ’lerin yeşil dönüşüm konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, bu konuda gerekli stratejilerin oluşturulması, bu stratejiler doğrultusunda kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı’nı açıklamıştır.

Meteoroloji'den Kahramanmaraş için yağış uyarısı! Meteoroloji'den Kahramanmaraş için yağış uyarısı!

Destek programı kapsamında; yıllık enerji tüketimi 10-99 TEP aralığındaki işletmeler için ayrı 100-500 TEP aralığındaki işletmeler için ayrı olmak üzere destek tasarımı yapılmıştır.

Yıllık enerji tüketimi 10-99 TEP aralığındaki işletmelerin; yetkili aracılardan alacakları motor etüdü hizmeti ve bu etüt neticesinde değiştirilmesi önerilen motor değişimi giderlerine toplamda 102.500 TL’ye kadar destek sağlanacaktır.  Böylece işletmelerdeki verimsiz motorlar yenileriyle değişecek ve KOBİ’lerin elektrik sarfiyatında büyük tasarruflar sağlanacaktır.

Yıllık enerji tüketimi 100-500 TEP aralığındaki işletmelerin; sanayi alanında yetkilendirilmiş EVD şirketlerinden alacakları enerji etüdü hizmeti ve motor değişimi, pompa değişimi, fan değişimi, kompresör değişimi ve değişken hız sürücüsü temini toplam 430.000 TL’ye kadar desteklenecektir. Böylece enerji sarfiyatı yüksek KOBİ’ler için de daha kapsamlı bir dönüşüm amaçlanmaktadır.

kosgeb_enerji

Detaylı bilgi için KOSGEB Kahramanmaraş Müdürlüğü’nü ziyaret edebilir veya 0(312) 595 2546 nolu telefon ile müdürlüğümüzü arayabilirsiniz.