Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Türkiye genelinde kentini en iyi temsil eden odalar arasında ön sıralarda yer alıyor.

Şahin Balcıoğlu’nun başkanlığında son yıl iki yılda yapılan çalışmalar bakanlıklar, merkez bankası, siyasi partiler, TOBB, TİM, yerel ve ulusal basın ve diğer şehirlerdeki odalar nezdinde Kahramanmaraş üst düzey şekilde temsil edildi.

Çalışmalarla ilgili olarak bilgi aktaran Başkan Şahin Balcıoğlu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile özel bir heyet içerisinde yer alarak Mısır ziyareti gerçekleştirdiklerini hem ülke hem de şehri etkileyen sorunların çözümü için çalıştıklarını vurguladı.

Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı basın açıklamasında bulundu Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı basın açıklamasında bulundu

KMTSO’nun bağlantı ağını genişletmek ve uluslararası ticaretteki faaliyetlerini hızlandırmak için Sanayi Bakanlığı ile özel bir heyetin gerçekleştirdiği Almanya ziyaretinde yaşanan sorunları ve çözüm önerileri en üst makamlara iletildi.

-ÜYELERİN BİRLEŞTİRİLMESİ

Kentin birçok kesiminden insanın bir araya getirildiği iş dışı buluşmalarını anlatan Balcıoğlu, “Göreve geldiğimizde çok inandığımız ve şehrin tüm paydaşlarını bir araya getiren iş dışı buluşmalar etkinliğini geleneksel hale getirdik. Üyelerimizin ve şehrimizin tüm paydaşlarının da sahiplenerek her geçen gün daha da artan bir katılımla gerçekleşen bu etkinlikte şehirdeki insanların kaynaşmasını, birbirleriyle ticaretini artırmasını, birbiri ile samimi ilişkiler kurarak şehrimizin kalkınması için ortak bir paydada buluşmasını sağladık. Şehrimizdeki ve diğer şehirlerdeki STK, kurum ve kuruluşlarla ortak toplantılar gerçekleştirerek birlik ve beraberliğimizi artırdık.” dedi.

Şehrin önemli değerlerine sahip çıktıklarını aktaran Balcıoğlu, “Maraş dondurması ibaresi ile satılacak olan coğrafi işareti odamızda olan dondurmamızı korumak için verdiğimiz hukuk mücadelesini kazandık. Maraş biberinin coğrafi işaretini almış olan odamız bu biber için de tanıtım ve koruma çalışmalarına devam etmektedir. Alışverişini yerel esnaftan yap ve çarşı pazarda şenlik var etkinlikleri ile şehrimizin esnafına ve tüccarına sahip çıktık. İplik ithalatının yerel üreticimize olan olumsuz etkilerini bakanlık seviyesinde paylaşarak yerel üreticimizi koruduk. Pamuktaki geç yükleme sorunu için yine bakanlıklarla ve gerekli kurumlarla görüşerek çözüm sürecinde aktif rol alıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Yeni dönemde tüm bu değerlere sahip çıkmaya devam edeceklerinin altını çizen Balcıoğlu, şöyle devam etti:

“Üyelerimizin yaşadığı sorunlar için en üst düzeyde çözüm arayışlarımızı değişen konjonktüre hızlı adapte olarak çözmek için çalışacağız. Üyelerimizi pandemi döneminde hızlı değişen kurallara ve kanunlara hazırlıksız yakalanmaması için ziyaret ederek ve bilgilendirerek fayda sağladık. Dünyada değişen kurallara, yeni trendlere ve gerekliliklere karşı uyararak bilgilendirdik.”

Balcıoğlu, kuyumcular odası ile ortak çalışma yaparak 3 milyon Euro hibe ile kurulan kuyumcukent ve tasarım merkezi projesinin hayata geçirildiğini, Teknokent yönetiminde yer alarak şehrimizdeki girişimcileri ve start up ları desteklemek için çalıştıklarını vurguladı.