Dünya’yı etkisi altına alan ve özellikle ihracatta büyük zararlara yol açan koronavirüs salgının yaralarını sarmak için mücadele eden Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleri sonuç vermeye devam ediyor.

Türkiye’de ilk olarak 2020 yılı Mart ayı itibariyle görülen ve devamında birçok olumsuzluğu beraberinde getiren pandemi dönemini, üreticilerin ve sanayinin en az zararla çıkması için mücadele eden Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, başarılı girişimleri neticesinde krizleri tek tek çözdü. Bunların meyveleri ise ihracat rakamlarına artış olarak yansıdı.

2021 yılı Mart ayında pandemiye rağmen ihracatı artan 10 il arasına giren ve 2020 yılı Mart ayına göre ihracat verileri önemli ölçüde artış gösteren Kahramanmaraş’ta, pandemi olmasaydı rakamsal verilerin daha yukarıda olması bekleniyordu.

Özellikle metal mutfak eşyaları sektöründe yaşanan cam kapak krizi, tekstilde yaşanan elastik iplik ve hammadde sıkıntılarının çözümüyle ilgili olarak KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu birçok girişimde bulundu.

Ronaldo ve Messi’ye Kahramanmaraş’tan dondurmalı gönderme! Ronaldo ve Messi’ye Kahramanmaraş’tan dondurmalı gönderme!

Bu girişimler sonrasında Ticaret Bakanlığına verilen raporlar ile birlikte Çin, Endonezya ve Hong Kong menşeli camdan tencere, tava ve çaydanlık kapakları ithalatına yönelik nihai gözden geçirme soruşturması yapıldı. İlave vergilerin kaldırılmasında varılan mutabakat ve girişimlerin sonuç vermesi sonrasında 200 milyon dolar ihraç kaybına yol açan cam kapak krizi çözüldü, hammadde de yaşanan sıkıntılar zaman içerisinde atlatıldı ve sektör temsilcileri rahat bir nefes aldı. 

Yeni normal olarak adlandırılan 2022 yılında ise pandeminin etkileri büyük ölçüde azalırken, KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu üretimin, istihdamın ve beraberinde ihracatında artırılması adına Uluslararası çalışmalara ağırlık verdi. Ticaret anlaşmalarının yapılmasıyla birlikte ihracat verileri kendi rekorlarını egale etti. Bugüne kadar Cumhuriyet tarihinde yapılan en büyük ihracat iki katına çıktı ve KMTSO adına büyük bir başarı sağlandı.