4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ek 2’nci maddesi kapsamında, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bölgesel kriz gerekçesiyle 8 Mayıs 2023 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerleri için kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı. Aynı zamanda daha önce kısa çalışmadan yararlanmış olan işçiler için de aynı şartları aşmamak kaydıyla 8 Mayıs ve öncesinde kısa çalışma uygulaması biten işyerlerinde, 9 Mayıs’tan itibaren (bu tarih dahil) ve kısa çalışma uygulaması 8 Mayıs’tan sonra biten işyerlerinde ise kısa çalışma bitiş tarihini izleyen tarihten itibaren 7 Ağustos 2023 tarihine kadar yeni bir uygunluk tespiti yapılmaksızın süre uzatımı sağlanacak.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yapılan yazılı açıklamada, bölgesel kriz gerekçesiyle başlatılan kısa çalışma uygulamasının 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren 3 ay süreyle devam ettiği hatırlatıldı. Bu kapsamda bugüne kadar 110 bin kişiye yaklaşık 937 milyon lira ödeme yapıldığı belirtildi. 7410 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kısa çalışma ödeneğinin süresinin 9 Mayıs 2023’ten itibaren 3 ay daha uzatıldığı ve işverenlerin 7 Ağustos 2023’e kadar bu uygulamadan yararlanabileceği vurgulandı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, 42 yeni personel alımı yapacak! Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, 42 yeni personel alımı yapacak!

İŞKUR tarafından uzatma başvurularının e-Devlet aracılığıyla alınacağına dikkat çekilen açıklamada, ilk talebi Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığınca uygun görülen işverenlerin işçilerine, yeni bir uygunluk tespiti yapılmadan süre uzatım ödemelerinin gerçekleştirileceği ifade edildi. Henüz inceleme sonucu tamamlanmamış işverenlerin de uzatma başvurusunda bulunabileceği belirtildi ve bu uzatma başvurularının ilk talebin uygun görülmesinin ardından işleme alınacağı bilgisi paylaşıldı.

Editör: Haber Editörü