Bakan Şimşek'ten Merkez'in toplam rezervine ilişkin yorum Bakan Şimşek'ten Merkez'in toplam rezervine ilişkin yorum
Yapılandırma kapsamında uygulamadan yararlanabilmek için ilk ve ikinci taksit tutarlarını 31 Temmuz tarihine kadar ödemeniz gerekiyor! Bu süre, peşin ödeme yapmak isteyenler için oldukça avantajlı çünkü yapılandırılan tutarın tamamının bu tarihe kadar peşin ödenmesi halinde, hesaplanan tutardan %90 indirim alabilecekler. İdari para cezalarında ise bu indirim oranı %25 olarak uygulanacak.
Başvuru Süresi Dolu Ancak Yapılandırma Devam Ediyor
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamındaki yapılandırma düzenlemesinden yararlanma başvuru süresi 3 Temmuz tarihinde sona ermişti. Ancak, başvuruların sona ermiş olması, yapılandırma sürecinin de sona erdiği anlamına gelmiyor. Başvurusunu zamanında yapmış olan vatandaşlar, belirtilen tarihlerdeki taksitleri düzenli olarak ödemeye devam edebilecekler.
Taksitle Ödeme Seçeneği İle Esneklik
Yapılandırılan borçlar, vatandaşların tercihine bağlı olarak peşin veya aylık dönemlerle azami 48 aya kadar taksitler halinde ödenebiliyor. Taksitle ödeme seçeneği tercih edenlerin, birinci ve ikinci taksitlerini de yine 31 Temmuz tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Cumhurbaşkanı Kararı ile ilk taksit ödeme süresi uzatıldığından, birinci ve ikinci taksitler aynı sürede ödenecek.
Tam ve Süresinde Ödeme Şartı
Yapılandırma hükümlerinden yararlanabilmek için ilk iki taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi gerekiyor. Başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha az sayıda taksitle ödeme yapılması mümkündür, ancak bu durumda ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilir. Yapılandırılan borçların tamamının ay sonuna kadar peşin olarak ödenmesi halinde ise yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacak. Bu durumda Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanan tutardan %90 indirim, idari para cezalarının aslından %25 indirim yapılacak.
Elektronik Ortamda Ödeme İmkanı
Ödemelerin kolaylıkla yapılabilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi  üzerinden, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması aracılığıyla elektronik ortamda gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartları, banka hesapları, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar, banka şubeleri, internet ve telefon bankacılığı gibi alternatif ödeme kanalları ile vergi dairesi vezneleri, PTT şubeleri de ödeme işlemi için kullanılabilir.
Son Tarihler Hatırlatılıyor:
Ayrıca, 2022 yılında elde edilen gelir unsurlarına ilişkin gelir vergisinin ikinci taksit ödeme süresi de 31 Temmuz tarihinde dolacak. Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için ise 2023 yılına ait ikinci taksit ödeme dönemi yine 31 Temmuz tarihinde sona erecek.
Vatandaşların yapılandırma sürecinden en iyi şekilde faydalanabilmesi için belirtilen tarihleri göz ardı etmemeleri önemlidir. Yeniden yapılandırma sayesinde vergi ve idari para cezası gibi borçlarını kolaylıkla ödeme imkanı bulan vatandaşlar, taksitlendirme seçenekleriyle de esneklik kazanıyor. 31 Temmuz tarihini unutmadan, borçlarını düzenli olarak ödeyerek ekonomik açıdan rahat bir nefes alabilirler.

Editör: Haber Editörü