Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Derneği KABÖDER ve Ticaret Lisesi öğrencileri iş birliği ile yazılan ‘’Yaşama Açılan Pencere’’ isimli kitabın tanıtımı yapıldı.

KABÖDER ve Kahramanmaraş Ticaret Ve Sanayi Odası Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri iş birliği ile Böbrek Hastalarının yaşamlarını röportajlar yaparak, hastaların hayatları kitaba döküldü. Böbrek hastaları kitap için verdikleri röportajlarda Böbrek nakli öncesi ve sonrasında ki yaşamlarını anlattı.

Yaşama Açılan Pencere isimli kitabın tanıtımı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi içerisinde düzenlenen stant ile yapıldı. Stantta Doktor Fatih Yüzbaşıoğlu, KABÖDER Dernek Başkanı Hanifi Çöplü, KABÖDER Dernek Başkan Yardımcısı Ümit Parsıl, Ticaret Ve Sanayi Odası Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Ceritli ve Müdür Yardımcısı Mehmet Keklik, Organ Nakil Koordinatörü Dilek Soylu yer aldı.

Kahramanmaraş'ta Başarılı Öğretmenler Geziyle Ödüllendirildi Kahramanmaraş'ta Başarılı Öğretmenler Geziyle Ödüllendirildi

Kitabın hazırlanmasında yardımcı olan Ticaret Lisesi Müdürü Hüseyin Ceritli “Ticaret Ve Sanayi Odası Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi olarak katıldık. Kitabın hazırlanmasında okulumuzda hem mesleki eğitime pratik katması açısından, hem de toplumu böbrek hastalarıyla ilgili bilgilendirme noktasında, daha önce bu tedaviyi alan kişilerle yapılan röportajlar kitabın hazırlanmasında okul olarak öğrencilerimizle destek verdik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum inşallah faydası olur. Bilgilenme noktasında da ileriye dönük fayda sağlar” diyerek en çok katkıyı öğrencilerin verdiğini belirtti.

Profesör Doktor Fatih Yüzbaşıoğlu KABÖDER’ sayesinde gerçekleştirilen bu organizasyonun güzelliğini şöyle anlattı; “Bu gün burada bir kitap projesi ile birlikteyiz KABODER Projesi ile gerçekleştirilen güzel bir organizasyon bizim daha önce burada nakil gerçekleştirdiğimiz veya diyaliz hastası olan hastalarımızla ilgili güzel bir kitap projesi” Dedi. Kitabın içeriğinden şu şekilde bahseden Yüzbaşıoğlu, “Kitabın içinde üniversitemizde ve bu konuyla ilgili hocalarında değerli bilgileri bulunmakta, bu kitabın dağıtımını burada hep beraber gerçekleştiriyoruz. Ortaya güzel bir ürün çıktı ve bu ürün insanlara emeği geçenlerle birlikte faydası olacağını düşünüyorum.”

Organ Nakil Koordinatörü Dilek Soylu KABÖDER’le birlikte planlanan çalışmayı şu sözlerle anlattı; “KABODER’le birlikte planlanan bir çalışmaydı, aynı zamanda okul öğrencilerim ve bizim daha öncesinde nakil yaptığımız başka merkezde nakil olan hastalarla birlikte yapılan çok güzel bir çalışmaydı. Organ bağışını arttırmanın yollarından birisi de topluma farkındalıkta bulunabilmek, insanların organ bağışına dikkatlerini çekebilmek için güzel bir çalışma oldu. İnsanlar nakilden sonra hayatlarına nasıl devam edeceklerini bilmiyor, bazı insanlar nakilden sonra birtakım şeyler yaşayacağını düşünüyorlar. Kitapta geçen hastalarla röportaj yapılması da belki insanların organ naklinde bir süre sonra bağışın artacağını düşünüyorum.” HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN