CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş- Türkoğlu- Şekeroba hattında yolcu taşımacılığı yapan belediye otobüslerine rekor zam yapıldığını duyurdu.

Söz konusu zammı meclise taşıyan Öztunç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin, Kahramanmaraş’tan Türkoğlu’nun Şekeroba mahallesine yolcu taşımacılığı yapan belediye otobüs ücretlerine yaptığı rekor zammın bir an önce geri çekilmesi veya makul bir seviyeye düşürülmesi istedi.

Öte yandan bir zam haberi de Kahramanmaraş Döngele arasındaki otobüs hattından geldi.

Vatandaşların verdiği bilgiye göre, Döngele’ye 6 TL den yapılan yolcu taşımacılığı 20 TL ye, öğrenci tarifesi ise 5 TL den 15 TL ye çıkartıldı.

CHP’li Ali Öztunç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin, Kahramanmaraş’tan Türkoğlu’nun Şekeroba mahallesine yolcu taşımacılığı yapan belediye otobüs ücretlerine yaptığı zamları Ankara'da TBMM gündemine taşıdı.

Atom Karınca Öztunç, Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bu zamla birlikte Türkiye'de toplu taşımanın en pahalı il olduğuna dikkat çekti.

Öztunç’un Önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Kahramanmaraş Teknokent’te Uluslararası Dijital Yetkinlik Çalıştayı Gerçekleştirildi Kahramanmaraş Teknokent’te Uluslararası Dijital Yetkinlik Çalıştayı Gerçekleştirildi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’tan Türkoğlu’nun Şekeroba mahallesine yolcu taşımacılığı yapan belediye otobüs ücretlerine 06.04.2022 tarihinden geçerli olmak üzere 5 TL olan öğrenci bileti ücretini 10 TL’ye, 7 TL olan tam bilet ücretini 16 TL’ye yükseltilmiştir. Yapılan zam oranı öğrenci biletinde %100, tam bilette ise %128 olmuştur. 

Yapılan bu zam oranıyla Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de toplu taşımanın en pahalı olduğu il olmuştur. Hayat pahalılığı yüzünden zor günler geçiren Kahramanmaraşlıları Büyükşehir Belediyesi çaresiz ve yalnız bırakmıştır. Kahramanmaraş halkını ve öğrencileri mağdur eden bu rekor zammın bir an önce geri çekilmesi veya makul bir seviyeye düşürülmesi yerinde bir karar olacaktır.
Buna istinaden;

1-Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı ocak ayı başından bugüne kadar toplu taşıma ücretlerine kaç kez zam yapmıştır? 
2-Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin Türkiye’nin mega kentlerinden bile daha yüksek ücretle toplu taşıma yapmasının gerekçesi nedir? 
3-Toplu taşıma ücretlerine, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranından daha yüksek bir oran olan %100 ve %128 zam hangi kriterlere göre belirlenmiştir?