Kan Donduran Olay Afşin'de Yaşandı: 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 2 Kişi Yaralandı Kan Donduran Olay Afşin'de Yaşandı: 2 Kişi Hayatını Kaybetti, 2 Kişi Yaralandı
Başvurular Hızla Değerlendirildi, 1000'e Yakın Ödeme Onaylandı
Kahramanmaraş deprem bölgesinde, KOSGEB'in sağladığı 450 milyon dolarlık destek, KOBİ'ler arasında büyük ilgi gördü. Toplamda 30 bin 723 başvurunun yapıldığı destek programında, KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, hızlı değerlendirme süreci ve şu ana kadar 1000'den fazla ödemenin onaylandığını açıkladı.
KOBİ'lerin İyileştirilmesi Hedefleniyor
Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelerde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB), depremzedelerin iş sürekliliğini sağlamak ve KOBİ'leri iyileştirmek amacıyla 450 milyon dolarlık destek programını hayata geçirdi. Başkan İbrahimcioğlu, bu desteğin 11 ildeki KOBİ'leri desteklemek için kullanıldığını belirtti.
KOBİ'lerin Yanında Duran KOSGEB
İbrahimcioğlu, Türkiye'deki şirketlerin yüzde 99,7'sini oluşturan KOBİ'lerin, çoğunlukla hizmet ve imalat sektörlerinde faaliyet gösterdiğini vurgulayarak, KOSGEB'in her zaman KOBİ'lerin yanında olduğunu ifade etti. Destek programının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde yürütüldüğünü belirten İbrahimcioğlu, afetzede KOBİ'lere hızlı bir şekilde ulaştırılacağını açıkladı.
Hızlı Başvuru ve Ödeme Süreci
Başvuruların hızla gerçekleştiğini belirten İbrahimcioğlu, şu ana kadar 30 bin 723 başvurunun alındığını ve başvurudan sonra değerlendirme süreçlerinin kolay olduğunu ifade etti. KOBİ'lerin, KOSGEB'in internet adresinden kolayca başvuru ve ödeme taleplerini iletebilecekleri bir sistemin kurulduğunu vurguladı.
İnceleme ve Desteklerin Devamı
İbrahimcioğlu, deprem bölgesinde çok sayıda çalışanın görevlendirildiğini ve işletmelerdeki incelemelerin devam ettiğini söyledi. Başvuruların hızlı bir şekilde incelendiğini belirten İbrahimcioğlu, şu ana kadar 15 bin başvurunun incelendiğini ve 1000'in üzerinde talebin ödemesinin onaylandığını belirtti.
Desteklerin Detayları
Başkan İbrahimcioğlu, "Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı" kapsamında sunulan desteklerin, hasar durumuna ve işletme ölçeğine göre farklı kademelerde kullanılacağını açıkladı. Onaylanan desteklerin bir ay içinde KOBİ'lerin banka hesaplarına yatırılacağını sözlerine ekledi.
Editör: Haber Editörü