İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Çabukel, yarın Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde ‘Geçici Sığınmacılar ve Suriye Politikası’ konulu konferans vermek için Kahramanmaraş’a gelmesi planlanan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın konferansının engellenmesi için tuttukları salonun Büyükşehir Belediyesi tarafından iptaledildiğini söyledi.

Başkan Çabukel, bugün partisinin il binasında bir basın toplantısı düzenleyerek 24 Ocak 2020 tarihinde tuttukları salonun başka bir program yapılacağı gerekçesiyle dün iptal edildiğini duyurdu. Bununla ilgili yasal süreci başlattıklarını belirten Başkan Çabukel, 3 kuruşluk manevi tazminat davası açtıklarını ifade etti

Çabukel, “22 Şubat Cumartesi saat 18.30’da Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde Sayın Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın ülkemizin gerçek Beka Sorunu ‘Geçici Sığınmacılar ve Suriye Politikası’ konulu konferansı için; 24 Ocak 2020 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığını aranmış; milletvekilimizin şehrimizi ziyaret edeceği ve belediye ye ait salonların durumları ile bilgi istenmiştir. Salonların 12 Şubat 100. Yıl kutlamaları ile ilgili dolu olduğu ve mümkünse programın 12 Şubat sonrasında gerçekleştirilmesi halinde, salonlarla ilgili bir sıkıntı olmayacağı Kültür Ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından ifade edilmiştir. Bunun üzerine 22 Şubat 2020 Cumartesi günü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Konferans salonunun boş olduğu, 24. Ocak 2020 tarihinde teyit edilmiş ve tarafımıza opsiyonlanması ile ilgili mutabakata varılmıştır” dedi. 12 Şubat 2020 tarihinde salon ücreti ile ilgili para yatırılmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığı veznesine gidilmeden önce Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tekrar aranarak; salonla alakalı bir problem olmadığı konusunda teyit alındığını ve belirtilen meblağın vezneye yatırıldığını kaydeden Çabukel, şunları söyledi: “Program hazırlıkları kapsamında davetiyelerimiz bastırılmış; Protokole, STK ‘lara dağıtılmıştır. Sosyal medya üzerinden konferans duyuruları yapılmış, bez afişlerimiz halkımızın görebileceği noktalara asılmıştır. Programa 2 gün kala önce bez afişlerimiz basit gerekçelerle toplattırılmış, sonrasında da o gece salonda 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Türk Halk Müziği Konseri düzenleneceği gerekçesi ile salonun tarafımıza tahsis edilemeyeceği; vermiş olduğumuz salon tahsis talep yazısına ilgi kurularak tarafımıza 20 Şubat 2020 tarihinde bildirilmiştir.Belediye Başkanlığı seçimlerine bir siyasi partinin adayı olarak katılırsınız. Seçimleri kazandığınız andan itibaren siz artık yalnızca o siyasi partinin belediye başkanı değilsinizdir. Şehrinizde yaşayan her ferdin, her sivil toplum kuruluşunun, her siyasi parti temsilcisinin haklarını gözeten, herkese eşit mesafede olan, herkese eşit hizmet veren bir yönetim anlayışını da benimsemeniz gerekir.”

İyi Parti Onikişubat Teşkilatından Esnaf Ziyareti İyi Parti Onikişubat Teşkilatından Esnaf Ziyareti

İYİ Parti’nin kurulduğu günden bu yana baskı ve yıldırma politikalarıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren İl Başkanı Çabukel, şu açıklamalarda bulundu: “Üzülerek belirtiyorum ki partimiz fikir beyan etmesi en doğal hakkıdır. Milletin Vekilinin konuşmacı olarak katılacağı bir konferansın adaletten, eşitlikten uzak, halkın haber alma ve bilgilendirilme hakkının engellenmeye çalışıldığı, belediye hizmetlerinin kullanılmasının keyfi uygulamalarla engellendiği bir uygulama ile karşı karşıyayız. Belediye salonlarının kullandırılmasının engellenmesi ile ilgili yapmış olduğunuz bu keyfi uygulama Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi siyasi tarihine bir kara leke olarak geçmiştir. Bunu mecliste grubu olan bir siyasi parti olarak şiddetle kınıyoruz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin amacının; İYİ Parti İstanbul Milletvekili Sayın Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın; ‘Hükümetin yanlış geçici sığınmacılar ve Suriye politikası’ hakkında halkımızı bilgilendirmesinin önüne geçmeye çalışmak olduğu bellidir. Neden Korkuyorsunuz? Şehitlerimizin kanıyla kazanılmış bu vatanın gerçek beka sorunu haline gelmiş Yanlış Geçici Sığınmacılar ve Suriye Politikası olduğunun anlatılmasından mı?”

Çabukel, “Tüm Türkiye’yi ilgilendiren özellikle de Suriye sınırına yakın veya Suriye ile sınırı olan; Diyarbakır, Urfa, Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Adana, Mersin illerimizi ilgilendiren ‘Hükümetin Yanlış Geçici Sığınmacılar ve Suriye Politikası’ konulu konferansı Biz İYİ Parti Kahramanmaraş Teşkilatı olarak düzenlemeye kararlıyız. Tüm halkımızı 22 Şubat 2020 Cumartesi günü Saat 18.00’de Duygu Düğün Salonunda Sayın Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın Türkiye’nin gerçek BEKA sorununu anlatacağı konferansa davet ediyoruz” diye konuştu.