Çevreye atılan et ve kemikler halk sağlığını tehdit ediyor Çevreye atılan et ve kemikler halk sağlığını tehdit ediyor
Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ökkeş Buğra Dalkıran, fay hattının üzerine inşa edilen Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ek binası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yeniçağ tarafından sorulan soruları yanıtlayan Dalkıran, şehir hastanesi alanının seçiminin başlangıcından itibaren yanlış bir yönde ilerlediğini vurguladı.
Dalkıran, şehir hastanesi alanının seçimi ile ilgili olarak şunları söyledi: "Hastane yeri ile ilgili yine o dönemin sağlık müdürü, ilk seçenek olarak şehrin batısında şu an gardiyan okulu olarak kullanılan alanı gösteriyor ama ne yazık ki topoğrafik durum sebep gösterilerek fay hattına yakın olan Karacasu mevkiindeki şu anki yer seçiliyor."
Fay hattının yapısının ihmal edildiğini dile getiren Dalkıran, o dönemlerde Türkiye'de hastane inşaatlarında izolatör sistemine henüz başvurulmadığını belirtti.
Dalkıran, sözlerine şöyle devam etti: "Bu bölgede büyük artçı depremler olduğu zaman veya bölgesel bir deprem olduğu zaman hastanenin hasar alma riski kesinlikle vardır. Çünkü fay üstüne yapılmış veya çok yakın yapılmış her bina depremden etkilenecektir. Bu bilimsel bir gerçektir."hasar-goren-afad-binasi
Projenin onaylanmasının yanlış olduğunu vurgulayan Dalkıran, bu tür hataların zincirleme etkiler yarattığını ifade etti. Şehir hastanesinin yapımının başlangıcından itibaren yanlış bir rotada ilerlediğini belirten Dalkıran, AFAD'ın da bölgenin fay hattı yapısını dikkate almadan o bölgeyi Koordinasyon Merkezi olarak seçtiğini söyledi.
Kahramanmaraş'taki bu tartışmalar, deprem riski altında olan bölgelerde inşa edilen tesislerin uzun vadeli güvenliğini sorgulamaya yönelik bir önem taşıyor.
Editör: Haber Editörü