Kahramanmaraş'ta çeşitli suçlardan aranan 38 kişi, oylarını kullandıktan sonra jandarma tarafından gözaltına alındı.

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sorumluluk sahalarındaki sandıklarda güvenliği sağlamanın yanında haklarında arama ve yakalama kararı olan kişileri yakalamak için de çalışma yaptı.

Sandık başına gelen ve aranması olan kişi, oy kullandıktan sonra jandarma tarafından gözaltına alındı.

Ekipler, oy kullanma süresince çeşitli suçlardan aranan 38 kişiyi oylarını kullanmasının ardından gözaltına aldı.

Şüpheliler, haklarında işlem yapılmak üzere karakola götürüldü.

*************

Kahramanmaraş'ta Şevval Nur, Maraş işi "sim sırma" kıyafeti ile oy kullandı

Kahramanmaraş'ta Şevval Nur, Maraş işi

Kahramanmaraş'ta Şevval Nur Korkmaz, Maraş işi "sim sırma" işlemeli yöresel kıyafetle oy kullandı.

Kahramanmaraş'ta bir kişi, Maraş işi "sim sırma" işlemeli yöresel kıyafetle oy kullandı. 

Merkez Onikişubat ilçesindeki İbrahim Çalık Lisesi'ne annesi Nur Korkmaz ile gelen Şevval Nur Korkmaz, kıyafeti, takısı ve çantasıyla dikkati çekti.

Helete Düzbağ’ın suyunu Kahramanmaraş’ta kullanabilecek! Helete Düzbağ’ın suyunu Kahramanmaraş’ta kullanabilecek!

Okulda oyunu kullanan Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişi Selçuklular dönemine kadar uzanan Kahramanmaraş'a özgü geleneksel el sanatı "sim sırma" işlemeciliğine dikkati çekmek için sandığa yöresel kıyafetle geldiğini belirtti.

Sim sırmaya ilginin arttığına dikkati çeken Korkmaz, "Yöresel ve değerli bir kıyafetimiz. Osmanlı döneminden beri kullanılan bir kıyafetimiz. Çok beğenilen bir sanatımız. Çok da zor bir el sanatı, emek istiyor. Çok beğeniliyor." dedi.

Andırınlı aile oy kullanmaya yine yalın ayak gitti

Yalın ayak oy kullanmaya geldiler

Andırın ilçesinde bir çift, seçimlere katılımı desteklemek amacıyla soğuk havada, yalın ayak sandık başına giderek oylarını kullandı.

Yeni Mahallede yaşayan Mahmut (70) ve Emine Yılmaz (69) çifti, evlerine 2 kilometre uzaktaki Atatürk Ortaokulu'na çorapsız ve ayakkabısız şekilde yürüyerek geldi.

Oy kullanma işleminin ardından gazetecilere açıklama yapan Mahmut Yılmaz, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yalın ayak oy kullandıklarını belirtti.

Seçimlere katılımın önemine dikkati çeken Yılmaz, "Vatanımız için, milletimiz için geldik, oyumuzu da kullandık. Allah hayırlı uğurlu eylesin." dedi.