Kahramanmaraş'ta 6 Şubat depremleri sonrası başlatılan iyileştirme çalışmaları hakkında yazılı bir açıklama yapan Bakan Özhaseki, Kahramanmaraş'ın kalkınması için devam eden çabalara değindi.

Kahramanmaraş'ta Aranan İki Şahıs Yakalandı Kahramanmaraş'ta Aranan İki Şahıs Yakalandı

Kahramanmaraş'ın depremin merkez üssü olduğunu belirten Özhaseki, rezerv alanlarda hızla inşaatlara başladıklarını söyledi. Rezerv alanlardaki çalışmalar ve "Yerinde Dönüşüm" projesi kapsamında şehir genelinde toplam 82 bin 104 konut ve 34 bin 504 ticari alan inşa edileceğini açıkladı. Bakan Özhaseki, yıl sonuna kadar 10 bin 337 konutun tamamlanarak hak sahiplerine teslim edileceğini ve ardından afetzedelere evlerin tahsis edileceğini ifade etti.

Özhaseki, şehrin imar ve iyileştirme sürecinde konusunda uzman kişilerden oluşan bir ekip ile işbirliği yaptıklarını belirtti. Enkazların temizlendiği ve konut inşaatlarının devam ettiği Kahramanmaraş'ta, şehrin tarihi güzelliklerine geri dönme hedefi doğrultusunda önemli adımlar atıldığını söyledi.

Kahramanmaraş'ın yeniden imar edilmesi ve ihya edilmesi amacıyla, kültür varlıkları, tarihi dokusu ve yerel mimarisi göz önünde bulundurularak estetik bir anlayışla donatılmış modern bir şehir meydanı projesinin hazır olduğunu belirten Özhaseki, bu projenin Kahramanmaraş'ı tarihi zenginlikleri ve yerel özgünlüğü ile buluşturmayı hedeflediğini ifade etti.

Kahramanmaraş'ta inşa edilecek şehir merkezlerinin yüzyıllarca ayakta kalacak yapılar olacağını vurgulayan Bakan Özhaseki, bütün detayların titizlikle düşünüldüğünü ve kentsel tasarımın Kahramanmaraş'ı güzelleştirmeyi amaçladığını söyledi. Bu yeni şehir meydanı, Kahramanmaraş'ın güzelliklerini sergileyen ve depremin izlerini silmeyi amaçlayan önemli bir proje olacak.

Editör: Haber Editörü