Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde yıkılan ve 100 kişinin hayatını kaybettiği Hisami Apartmanı'na ilişkin önemli gelişmeler yaşanıyor. 2 müteahhit ve arsa sahipleri hakkında açılan dava, 22 yıl 6 ay hapis cezası istemiyle sonuçlandı.
Mahkeme Kararıyla Hapis Cezası Talebi
Hisami Apartmanı'nın depremde yıkılmasıyla ilgili olarak tutuklanan müteahhit Mehmet Ali K, tutuksuz müteahhit Mehmet M. ve tutuksuz arsa sahipleri Nurettin Ö. ve Ahmet Ö. hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, sanıkların "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası talep edildi.
Ruhsatsız ve Projesiz İnşaatın Hüznü
İddianamede, Nurettin Ö'nün arsasını müteahhitler Mehmet Ali K. ve Mehmet M'ye 8 daire ve bir dükkan karşılığında verdiği belirtiliyor. Ancak arsanın resmi kayıtlarda Nurettin Ö'ne ait olduğu, kardeşi Ahmet Ö'nün de arsaya ortak olduğu tespit ediliyor. Müteahhitlerin iflas ettiği, bina inşaatının kaba aşamasında terk edildiği ve ardından Nurettin Ö'nün Ahmet Ö'den dairelerin ve dükkanın tamamlanmasını talep ettiği belirtiliyor.
Kolonlara Projesiz Müdahale
İddianamede, 1993 yılında Hisami Apartmanı'nın çaprazındaki bir binanın yakın olacak şekilde yıkılması sonucunda Nurettin Ö'nün kolonları mantolama yaparak güçlendirdiği ifade ediliyor. Ancak bilirkişi raporuna göre, bina ruhsatsız ve projesiz olarak inşa edilmiş, malzemelerde eksiklikler bulunmuş ve kolonlara denetimsiz müdahalelerde bulunulmuş. Bu nedenle bina çökmüş ve 100 kişi hayatını kaybetmiş.
İddianame, sanıkların bilinçli taksirle ölüm ve yaralanmaya sebep olma suçundan cezalandırılmalarını talep ediyor.
Editör: Haber Editörü