İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, işsizlik ve torpil konularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekonomik krizin giderek derinleştiğini ve özellikle gençlerin gelecek konusunda çaresiz hissettiklerini ifade eden İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, bunun nedeninin ise yanlış ekonomik politikalar ve işe alımlarda adam kayırmacılığın olduğunu söyledi.
Başkan Kızılboğa şunları söyledi:

İstanbul Sözleşmesi 28 Nisan’da Görüşülecek İstanbul Sözleşmesi 28 Nisan’da Görüşülecek


“Ülkemiz özellikle pandemi süreci ve beraberindeki süreçte iktidar partisinin de yanlış politikaları nedeniyle adeta bir oraya bir buraya savruluyor. İstikrarsızlık, ekonominin başında olan bakanların sürekli değişmesi ve her atanan ismin başka yeni yanlışlara imza atması, özellikle de Sayın Erdoğan’ın müdahaleleri yaşadığımız ekonomik krizin derinleşmesindeki en büyük nedenlerin başında gelmektedir. Bu istikrarsızlık ve yanlış yönetimin cefasını da ne yazık ki 84 milyon vatandaş olarak çekiyoruz.”


“Yaşadığımız ekonomik kriz beraberinde diğer krizleri de doğuruyor. O krizlerin belki de en önemlisi işsizlik sorunu. Bugün milyonlarca genç, okudukları okullardan mezun oluyorlar ancak ne mezun oldukları bölüme dair bir iş bulabiliyorlar ne de kendi okudukları alanları dışında bir iş… Bunun da iki nedeni var. Hem gençlerin köle gibi, insani olmayan ücretlerle çalıştırılmak istenmesi hem de işe alımlarda torpil ve adam kayırmacılığın olmasıdır.”

“Bina görünümlü Üniversiteler mezun işsizler yetiştiriyor”

“Bugün bir genç büyük umutlarla istediği bölümü okumak oradan mezun olduğunda ise kendi bölümüne dair iş bulmak istiyor ancak en az ortalama 4 yılını üniversitede geçiren bu genç mezun olduğunda acı gerçekle karşılaşıyor. İktidar, her mahalleye, her semte bina görünümlü sözde üniversiteler açsa da bu yerler ülkeye yeni mezun işsiz gençlerden başka bir şey kazandırmıyor. En basitinden bugün gencecik öğretmenlerimizin ne durumda olduklarını, nasıl atama beklediklerini, hatta bu geçen süreçte canlarına nasıl kıydıklarına acı biçimde şahit oluyoruz.”


“İki ayrı torpil birbiriyle çatışır hale geliyor”
“İş bulma konusunda diğer sorun olan torpil ve adam kayırma konusunda ise üzülerek her gün yeni bir şikâyetle karşı karşıya kalıyoruz. Bugün pek çok alanda devlet kurumlarında, sözlü mülakatlarda, üniversitelerde, yerel kurum ve kuruluşlarda yapılan işe alımlarda çok büyük liyakatsizlikler söz konusu. En yakın örneği de Bingöl İl Özel İdaresi’nde yaşanmakta. Burada çalıştırılmak üzere köylere hizmet götürme birliği üzerinden işe alınan bakan yakını, milletvekili yakını, belediye başkanı yakını, il başkanı yakını, il genel meclis üyelerinin çocuklarının yakınları gibi uzayıp giden bir listede haksız işe alımlara dair şikâyetler alıyoruz. Bu konu öyle bir hale geldi ki torpilin dahi torpili oluyor. İki ayrı torpil birbiriyle çatışır hale geliyor.”


“İktidar haksızlıklarının karşılığını sandıkta alacaktır”
“Yani AKP’ye oy veren bir vatandaş, bir il başkanı yakını ve bir de milletvekili yakını düşünün. AKP’ye oy veren vatandaşın işe girme şansı bu saydığım diğer konumdaki kişilerin yakınlarından daha zor haldedir. Ancak biz her şeyin farkındayız, millet de her şeyin farkında ve bunlara sessiz kalmayacağız. Kul hakkı yiyenlerin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz ve iktidar partisi de bu haksızlıklarının, adaletsizliklerinin karşılığını sandıkta çok güzel bir biçimde alacaktır.”