İşe başlama yardım programı kapsamında vatandaşlara maddi destek sağlandığını duyurdu. Başvurusu onaylanan adaylara ise 4.589 TL tutarında destek ödemesi yapılıyor. Destek detayları bakanlık tarafından paylaşıldı. İşte tüm detaylar...
DESTEK ÖDEMELERİ GÜNCELLENİYOR
Son zamanlarda yükselen enflasyon ve hayat pahalılığı ile birlikte destek ödemelerine dair güncellemeler gelmeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan destek ödemeleri genellikle asgari ücrete göre değerlendiriliyor.
İşe başlama yardımı kapsamında şartları sağlayan vatandaşlara belirli miktarlarda destek ödemesi veriliyor. İhtiyaç sahibi ve dar gelirli hanelere verilen destek ödemeleri için bazı şartlar aranıyor. Şartları sağlayan vatandaşlara destek ödemeleri veriliyor.
İş imkanı arayan fakat iş bulabilmek için yeterli maddi geliri olmayan vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek sunuluyor. Başvuru yapan vatandaşlara 4.589 TL tutarında destek ödemesi veriliyor. İşsizlikle mücadele kapsamında başvuruda bulunarak destek ödemesinden faydalanabilirsiniz.
0x0-1637661925606-1.jpg
İŞE BAŞLAMA YARDIMINDA ZAM
Asgari ücret ara zammının belirlenmesinin ardından destek ödemelerine de güncellemeler gelmeye başladı. Son güncellemeler ile birlikte işe başlama yardımı da 4 bin 589 TL'ye kadar yükseliş sağladı.
Asgari ücrete göre belirlenen destek ödemesi, brüt asgari ücretin 1/3'üne denk gelecek şekilde hesaplanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden paylaşılan açıklamaya göre işe başlama yardımı tutarı bu şekilde güncellendi. Zam öncesinde işe başlama yardımı 3 bin 336 TL olarak ödeniyordu.
asgari-ucret-para-1.webp
BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan destek ödemesi, işe başlama masraflarının karşılanması adına hak sahibine veriliyor. İşe başlama yardımı kapsamında uygun giyim, ekipman teminatı, ulaşım ya da konaklama gibi maaliyetlerin desteklenmesi düşünülüyor.
Başvuruda bulunabilmek için kaymakamlık, Aile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüklerine dilekçe yazma ya da e-Devlet sistemi üzerinden başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde destek ödemesi PTT hesabınıza yatırılacaktır.