Resmi İŞKUR sitesi üzerinden yapılan duyuruya göre, ülkenin farklı bölgelerinde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çeşitli iş pozisyonları için alımlar gerçekleştirilecek.
İŞKUR tarafından yapılan açıklamaya göre, deprem ve sel gibi afetlerden etkilenen vatandaşların istihdamını desteklemek amacıyla birçok yeni iş ilanı sunulacak. Bu ilanlar özellikle kaymakamlık ve valilik gibi resmi kurumlarda istihdam edilmek isteyen vatandaşlara fırsat sunacak.
Binlerce kişiyi kapsayacak olan bu alımlar, ülkenin farklı bölgelerinde gerçekleştirilecek. Ancak bu alımlara başvurabilmek için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir.
TYP alımlarından faydalanabilmek için aranan şartlar şu şekildedir:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
İŞKUR’a kayıtlı olmak
18 yaşını doldurmuş olmak
31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. maddesinin (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmemiş olmak ve isteğe bağlı sigortalılık haricinde aynı Kanun’un 4. maddesinin (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya bu şekilde sayılmamak
Emekli veya malul aylığı almıyor olmak
Öğrenci statüsünde olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç)
Adıyaman, Samsun ve Sinop illerindeki merkez ve ilçelerdeki kaymakamlık, valilik ve yazı işleri müdürlüklerinde alımlar gerçekleştirilecek. Başvuruların çevrimiçi olarak İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden yapılabileceği belirtildi. Başvuru yapmak isteyenlerin İŞKUR kaydının olması gerekmektedir. Kayıtlı kişiler, İŞKUR’un resmi internet sitesine giriş yaparak “İş Arayan” bölümünden “Toplum Yararına Programlar” seçeneğine tıklayarak başvurularını gerçekleştirebilirler.
Türkiye genelinde okullarda da TYP kapsamında binlerce işçi alımının yapılması planlanmaktadır. Eylül ayında okulların açılmasının beklendiği bu dönemde, resmi açıklamaların önümüzdeki haftalarda yapılması beklenmektedir.