Emeklilik konusundaki son dakika gelişmeleri, vatandaşların gözleri önünde şekillenmeye devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), erken emeklilik hakkında son zamanlarda yaptığı duyurularla vatandaşların ilgisini çekiyor.

Bu defa, 1999-2000 sonrası sigortalılık süresi başlayanları ilgilendiren bir karar alındı. Erken emeklilikle ilgili soru işaretleri bulunan bu kesim için, 3600, 4500 ve 5400 gün prim ödeme şartlarıyla kimlerin emekli olabileceği konusu yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Emeklilik Yaşını 17 Yıl Daha Uzatan Kademeli Emeklilik Sistemi! Emeklilik Yaşını 17 Yıl Daha Uzatan Kademeli Emeklilik Sistemi!

ERKEN EMEKLİLİK ARTIK UZAK BİR İHTİMAL DEĞİL!

Artık erken emeklilik rüya olmaktan çıkıyor. Yeni sisteme göre, kısmi emeklilikle birlikte 10 yıl prim ödemeyle erken emeklilik şansı bulunuyor. Bu süreçte, kadınlar ve erkekler için belirlenen şartlar da büyük bir merak konusu.

KISMİ EMEKLİLİK: NASIL VE KİMLER İÇİN?

Kısmi emeklilikle, birikmiş prim gün sayınız varsa ancak yaş haddinden dolayı emekli olamıyorsanız bu sistemle tanışmanızın zamanı gelmiş olabilir. Sistem, 3600, 4500 ve 5400 prim günü ile erken emekliliğe kapı aralıyor.

ŞARTLAR NELER?

Kısmi emeklilikle ilgili en merak edilen konu şüphesiz bu sistemin şartları. Kadınlar için belirlenen şartlar; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 prim günü ve yaş şartıyla (bu yaş, sigorta başlangıç tarihine göre değişkenlik gösterebiliyor) ilişkilendiriliyor. Erkekler içinse; 15 yıl sigortalılık, 3600 prim günü ve bir yaş sınırı bulunmaktadır.

TARIM İŞÇİLERİ DE BU MÜJDEDEN FAYDALANIYOR

Bununla birlikte, tarım sektöründe çalışanlar da 3600 prim günü şartından yararlanabilecek. Fakat yaş sınırı, sigorta başlangıcının daha sonrası için geçerli hale gelmektedir. SSK’lı çalışanlar için 4500 gün ve Bağ-Kur’lu bireyler için 15 yıl (yani 5400 gün) erken emeklilik hakkı devreye alındı. Emeklilikte son dönemdeki bu gelişmeler, vatandaşların yakın takibinde.