İkinci el araç fiyatlarına hem vatandaş isyan ediyor hem de galerici. Galericiler ayda 10 - 15 araç satarken, satışlar birden 3-4 araca düştü. Fiyatların yükselmesiyle birlikte otomobil pazarlarında da durgunluk oluştu. Fiyatları gören vatandaşlar almaktan vazgeçiyor. 1 sene önce aracını satanlar ise bu sene iki katı parasına aynı aracı alamıyor.

1 yıl önce 35 bine satılan araç şimdilerde 70 bin civarına ulaştı. Araç almayı düşünenler de fiyatları görünce ya almaktan vazgeçiyor ya da sıfır otomobillerin kampanyalarına yöneliyor. Genellikle bu kampanyalarda da araç bulmakta güçlük çekiliyor. Galerici de ikinci el fiyatların bu kadar yükselmesinden şikayetçi. Çünkü fiyatları yükselen ikinci el araçların o kadar etmeyeceğini düşünüyor.

4ab75937-6931-4f7f-9899-543090002dfa

Satıcılara göre araba fiyatlarındaki artışın 2 nedeni var. İlki sıfır araç üretiminin hala istenilen seviyeye ulaşmamış olması, ikincisi de araç sahiplerinin galericilere araçlarını yüksek fiyattan vermesi olarak ifade ediliyor.

Deprem travması yaşayan engelli Metehan, annesinin yanından ayrılamıyor Deprem travması yaşayan engelli Metehan, annesinin yanından ayrılamıyor

İnternet üzerinde bir vatandaşın otomobili için bir hafta içerisindeki fiyat artışı da yine dikkatlerden kaçmadı. İlk olarak ilana 339 bin lira’dan giren vatandaş 5 gün sonra fiyatı 375 bin liraya kadar çıkardı ve arkasından iki gün sonra 360 bin liraya düştü. Fiyatlardaki bu istikrarsızlık da yine piyasaları olumsuz etkiliyor.