Dolgun ve hacimli memelere sahip olmak çoğu kadın için memnuniyet hissi uyandırmaktadır. Ancak hacimce büyük memeler dikkat edilmediği takdirde bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Egzersiz, masaj ve diyet gibi ameliyatsız yöntemler denense de kalıcı çözüm için meme küçültme ameliyatına başvurulması gerekiyor.

Ülkemizin en saygın ve prestijli eğitim kurumlarından olan Hacettepe Üniversitesi’nde Plastik Cerrahi Bölümü’nü tamamlayan Op. Dr. Evren İşçi, İstanbul’daki özel estetik ve plastik cerrahi kliniğinde hastalarını kabul etmektedir. Samimi ve sıcak bir ortam sunarak hastaların görünüşlerini iyileştirmek ve özgüvenlerini artırmak için ameliyatlı veya ameliyatsız müdahaleler gerçekleştiren Op. Dr. Evren İşçi, meme büyütme ve meme küçültme gibi prosedürleri başarı ile gerçekleştirmektedir. Randevu alarak istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda size özel çözümlerden yararlanabilirsiniz.

Büyük Memeler Hangi Sağlık Problemlerine Yol Açabilir?

Dolgun ve hacimli memelere sahip olmak çoğu kadın için önemli bir estetik unsur olarak değerlendirilmektedir. Genetik, emzirme veya yaşlanma gibi faktörlere bağlı olarak küçük memelere sahip olan veya meme hacmi kaybı yaşayan kişiler bu etkilerden kurtulmak için meme büyütme ve meme dikleştirme operasyonlarına başvurmaktadır. Ancak vücut hatları ile orantılı olmayan hacimce büyük memeler, kişinin çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmasına yol açabilmektedir. Bu sorundan dolayı sağlık problemleri yaşayan kadınların meme küçültme ameliyatı için başvurarak kalıcı sonuçlar almaları gerekmektedir.

Kadınlarda büyük memelerin yol açabileceği sağlık sorunları şu şekildedir:

·        Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar: Büyük göğüslere sahip olmak kadınların vücudunu yoran ve ağrılara sebebiyet veren bir unsur olabilmektedir. Büyük göğüsler özellikle omuz, boyun ve sırt kaslarının aşırı çalışmasına yol açabilmekte ve bunun sonucunda ağrılar oluşabilmektedir.

·        Duruş bozukluğu: Büyük göğüslere sahip olmanın yol açabileceği bir diğer problem duruş bozukluğudur. Büyük göğüsler omurganın doğal eğimini bozabilir ve kişinin öne doğru eğik şekilde oturmasına yol açabilir. Bu durum sonucunda ise postür ve duruş bozukluğu ortaya çıkabilir.

·        Tahriş: Büyük göğüsler hacimce daha fazla yer kapladıkların cilt üzerinde baskı oluşturabilmektedir. Göğüslerin alt bölgesi harekete bağlı olarak ciltte sürtünmeye yol açtığından tahriş ve kızarıklık kaçınılmazdır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde enfeksiyon riski de görülebilir.

Büyük memelere sahip olmak kişiyi psikolojik açıdan da olumsuz etkileyebilir. Büyük göğüslerden şikayetçi olan kadınların bir bölümü özgüven eksikliği yaşamakta ve hayatlarını bu doğrultuda şekillendirmektedir. Ayrıca diğer insanların bakışlarına maruz kalma endişesi de kadınları yıpratabilmektedir. Üst giyim seçenekleri de azalan kadınların genel yaşam kalitesi düşebilir ve ciddi boyutlara ulaştığında sosyal hayatın etkilendiği görülebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Hacimce büyük memeler, kozmetik görünümü olumsuz etkilemekle birlikte çeşitli sağlık sorunlarına da zemin hazırlayabilmektedir. Bu tür durumlarda redüksiyon mamoplasti veya meme redüksiyon cerrahisi olarak da adlandırılan meme küçültme ameliyatına başvurulmaktadır. Fazla meme dokusunun vücuttan uzaklaştırılması prosedürüne sahip olan bu ameliyatta amaç meme boyutunu azaltmaktadır. Ayrıca operasyon esnasında meme dikleştirme ve meme ucunu daha yukarı taşıma gibi işlemler de yapılabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı esnasında yapılan müdahaleler, memenin fonksiyonel yapısını bozmamaktadır. Ayrıca bağ yapısı, meme ucu bölgesi, süt kanalları ve salgı bezleri korunmaktadır. Operasyondan yararlanan kişiler bebek emzirebilmekte ve hissizlik gibi problemler yaşanmamaktadır.

Estetik cerrahi operasyonlardan biri olan meme küçültme ameliyatında büyük ve hacimli olan meme yapısının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Estetik açıdan daha güzel bir görünümün sağlandığı bu operasyonun ardından büyük memelerden kaynaklanan sağlık sorunları da giderilmektedir. Ameliyatın ardından pozitif vücut algısına kavuşan kişiler, psikolojik açıdan rahatlama sağlamaktadır. Bu kişiler iş, arkadaş ve sosyal ortamlarında daha özgüvenli hareket etmeye başlamaktadır. Ayrıca fiziksel aktivitelere katılma oranları artmaktadır.

Temizlik yaparken sağlığınızdan olmayın Temizlik yaparken sağlığınızdan olmayın

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Zor Mudur?

Meme küçültme ameliyatı normal şartlar altında ortalama 1.5 saat sürmektedir. Ancak ameliyatın süresini etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bunlar memenin boyutu, cilt yapısı, yaşanabilecek olası komplikasyonlar ve uygulanacak ek müdahaleler olarak sıralanabilmektedir. Hasta ile görüşen ve ameliyat planını hazırlayan uzman doktor, süre hakkında bilgilendirme yapmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hasta, ameliyat esnasında ağrı ve acı hissi duymamaktadır. Ameliyat sonrasında oluşan ağrı hissi ise uzman doktorun reçete edeceği ağrı kesiciler ile kontrol altına alınmaktadır. Yetkin ve deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı normal şartlarda son derece risksizdir.

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Yapılır Mı?

Estetik bir müdahale olan meme küçültme ameliyatı, daha çok kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Ancak erkeklerde jinekomasti adı verilen meme dokusunun aşırı büyümesi durumu yaşanır ise meme küçültme ameliyatı gibi müdahaleye gerek duyulmaktadır. Bu durumdan şikayetçi olan erkek hastaların kapsamlı bir muayeneden geçmeleri önerilmektedir.

Editör: Ömer SALMAN