Güngör, “Orta hasarlı binalar için 3 yöntem var; birincisi gücendirme yapılabilecek, ikincisi hak sahipliği konusu var, üçüncüsü de yerinde dönüşüm var. Güçlendirme  bu afet mevzuatına göre orta hasarlı bir bina eğer malikler yüzde 80 oranında mutabakat sağlamışlarsa projeyi hazırlayıp belediyeye güçlendirme ruhsatı için başvurabilir. Bunun şu an yapılması için hiçbir sorun yok.

Akdeniz'de 4,2 büyüklüğünde deprem Akdeniz'de 4,2 büyüklüğünde deprem

İkincisi hak sahipliğine konu olabilirler. Burada performans analizi yaptırıp eğer sonucunda bu orta hasarlı binanın yıkılması gerekiyorsa yıkılıyor ve hak sahipliğine konu oluyor. Burada da isterlerse o rezerv alanlardan konut verebilirler.

Diğer taraftan bunlar yerinde dönüşüm kanununda gerçekten güzel bir madde konulmuş. Bunlar da yerinde dönüşüme dahil edilmiş, bu da güzel bir gelişme. Biz yerinde dönüşümden istifade etmek istiyoruz, müracaat ettikleri takdirde oradaki maliklerin yarından bir fazlasının onayı ile geldiklerinde aynı şekilde hibe ve kredi desteklerinden istifade ederek binalarını yerinde dönüştürebiliyorlar” dedi.

Editör: Haber Editörü