Bakan Tunç'tan 'Diamond Tema' açıklaması... "Eleştiriler, soruşturmalardan rahatsız olanlarındır" Bakan Tunç'tan 'Diamond Tema' açıklaması... "Eleştiriler, soruşturmalardan rahatsız olanlarındır"
Kendisinden önce gelen fırtınaları süpüren olayda uzmanlar, olayın Dünya'nın manyetik alanında sorunlara neden olacağını belirterek, elektronik sistemler, uydular ve haberleşme üzerinde aksaklıklar yaşanacağını söyledi.
Aşırı sıcakların yakıp kavurduğu şu günlerde Dünya, zor bir gün daha geçirmeye hazırlanıyor. Bilim insanları, nadir görülen ve yıkıcı sonuçlara neden olabilecek “yamyam” Güneş fırtınasının bugün Dünya’ya çarpacağını açıkladı.
NTV'de yer alan habere göre, Güneş fırtınaları, Güneş'in manyetik alanları aniden değiştiğinde veya yeniden hizalandığında, büyük miktarda enerji açığa çıkararak Güneş'ten fırlatılan plazma olarak bilinen yüklü madde bulutlarına deniliyor. Bilim insanları bugün yaşanacak olan Güneş fırtınasını "yamyam" olarak adlandırıyor, çünkü bu fırtına, kendisinden önce gelen fırtınaları silip süpürüyor.
İLETİŞİM SİSTEMLERİ ETKİLENECEK
Birmingham Üniversitesi'nden uzay ortamı uzmanı Dr. Sean Elvidge, bu fırtınaların Dünya'nın manyetik alanında önemli bozulmalar yarattığını, ve iletişim sistemlerini etkilediğini söyledi.
“Yamyam’ Güneş kütle atımlarının oluşumu, ikinci ve daha hızlı bir püskürmenin ilk püskürmeye yetişip onu yutarak devasa bir plazma dalgası oluşturması ile gerçekleşir.” diye Dr. Elvidge, bu tür çarpışmaların potansiyel sonuçlarını vurgulayarak, Güneş’in muazzam gücünün, Dünya’nın teknolojik altyapısını etkileme kapasitesinin altını çizdi.
GÜNEŞ FIRTINASININ ETKİLERİ
Diğer taraftan, Dünya'ya bugün çarpacak olan "yamyam" Güneş atılımımı bulutu, 4 önce Güneş'te meydana gelen bir püskürmeye eşlik eden bir "karanlık patlama" ve 24 saat sonra ayrı ve daha büyük bir güneş lekesinden kaynaklanan daha hızlı bir püskürme ile tetiklendi.
Benzer bir olay iki yıl önce meydana gelmiş ve önemli bir jeomanyetik fırtınaya yol açmıştı. Güneş fırtınaları, G-ölçeği kullanılarak sınıflandırılıyor ve "yamyam" güneş fırtınası ile ilgili mevcut tahminler, zayıf elektrik şebekesi dalgalanmaları ve uydu operasyonları üzerinde küçük etkiler ile karakterize edilen G-1 seviyesinde bir fırtınaya işaret esiyor.
Öte yandan, G-2 (orta), G-3 (güçlü) ve G-4 (şiddetli) gibi daha güçlü fırtınalar, koruma cihazlarında yanlış alarmları tetikleyebiliyor, elektrik kesintilerine neden olabiliyor ve alçak Dünya yörüngesindeki uydu kontrolünü bozabiliyor. En şiddetli olarak nitelenen G-5 jeomanyetik fırtınaları ise oldukça nadir gerçekleşiyor.
KAYNAK:https://www.karar.com/guncel-haberler/gunes-bu-kez-firtinasiyla-dunyayi-vuracak-yamyam-her-seyi-silip-1769712
Editör: Haber Editörü