Gözler bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşmalara çevrildi. İşte altın ve dolar fiyatları için son dakika gelişmeleri ve anlık, canlı, güncel rakamlar...

Küresel piyasalarda karışık seyir devam ederken, gözler bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı konuşmalara çevrildi. ABD ve Avrupa'da artış eğilimini sürdüren enflasyon karşısında atılacak adımların önemi gittikçe artarken, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı açıklamalarda para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları aranacak.

KMTSO Başkanı Balcıoğlu, ‘Kahramanmaraş firmaları gurur kaynağımız oldu’ KMTSO Başkanı Balcıoğlu, ‘Kahramanmaraş firmaları gurur kaynağımız oldu’

Fed yetkililerinin süregelen sözle yönlendirmelerinde çoğunluk mayıstaki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına yeşil ışık yakarken, 75 baz puanlık faiz artışlarının ise gereğinden fazla olabileceği mesajı verildi.

ENFLASYON YÜKSEK KALIRSA...

Dün Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed'in faiz oranlarını artırma konusunda makul bir şekilde ilerlemesi gerektiğini belirtti. Evans, Fed'in federal fon oranı için hedef aralığını yıl sonuna kadar yüzde 2,25-2,50'ye yükseltebileceği ve ardından ekonominin durumunu değerlendireceği ancak enflasyonun yüksek kalması halinde oranları daha da artırmasının gerekeceği görüşünü yineledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise enflasyonun bu yıl yüzde 2'ye gerilemesinin pek muhtemel olmadığını ancak düşmeye başlayacağını düşündüğünü kaydetti. Daly, gelecek ay yarım puanlık faiz artırımının "tamamlanmış" ve "sağlam" olduğuna inandığını aktardı.

Dün yüzde 2,98'le yaklaşık 4 yılın zirvesini görmesinin ardından gerileyen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,87'de dengelendi.

GÖZLER AVRUPA'DA

Bugün ECB Başkanı Lagarde'ın yönlendirmeleri gündemin odağına yerleşti. Artan enflasyon sonrası ECB tarafında şahin açıklamalar çoğalmaya devam ederken, ECB üyesi Pierre Wunsch dün bir basın kuruluşuna verdiği demeçte bankanın politika faizini yıl bitmeden pozitif bölgeye çekebileceğini dile getirdi.

ONS ALTINHaftaya hızlı yükselişle başlayan ve Pazartesi günü 1998 dolara çıkan ons altın bu sabah 1952 dolardan değerleniyor.

GRAM ALTIN: Gram altın satış fiyatı 920 lira seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın 1509 lira, yarım altın 3018 lira, tam altın ise 6018 liradan satılıyor.

DOLAR VE EURO: Dolar/TL kuru dün 14,68 seviyelerine kadar yükselmişti. Günü 14,67'den kapatan kur bu sabah 14,67 TL düzeyinde. Euro/TL kuru ise 15,88 liradan alıcı ile buluşuyor.

PETROL: ABD'den gelen stok verilerinin Çin'deki talebe ilişkin görünümü gölgelemesiyle petrol fiyatlarında yükseliş yaşandı. ABD verisinin ardından ABD ham petrolü 103 doların üzerine çıktı. Brent petrol ise 108 dolara civarından işlem gördü.