Altın fiyatı ve dolar/ TL kuru haftanın ilk işlem gününe hareketli başladı. Mayıs ayında faiz arttırmak isteyen Fed, savaş ve enflasyon üçgeninde sıkışan piyasalar için analistlerden uyarılar gelmeye devam ediyor.

Piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününe, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey’in yaptığı açıklamaların yansımalarıyla başladı. Fed Başkanı Powell’ın yaptığı şahin açıklamalar, ABD dolarında artışa sebep olurken, ECB Başkanı Lagarde ve BoE Başkanı Bailey’in Rusya-Ukrayna krizi üzerinin ekonomilerini olumsuz yönde yorumlaması Avrupa endekslerinin yanı sıra, Euro ve poundda değer kaybına neden oldu.

SAVAŞ YENİDEN ALEVLENİYOR

Jeopolitik meseleler konusunda AB Komisyonu’nun, Rus Rublesi ile ödeme talebi üzerine Perşembe günü bir rehber belge gönderdiğini açıklaması ve belgede, AB şirketlerinin yaptırımları ihlal etmemek kaydıyla Rus Rublesi talebine yasal olarak uyabileceğinin belirtilmesi önemliydi. Yine, Kremlin tarafından gelen, “Putin, Kiev'in karşılıklı kabul edilebilir çözümleri istemeye hazır olmadığını gösterdiğini söyledi” şeklindeki açıklama da barışa dair umutları zayıflatarak risk iştahına olumsuz yansıdı.

Hafta sonunda ise, Rusya-Ukrayna gerilimine dair Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’den kritik açıklamalar takip edildi. Rusya’nın, Mariupol’dan sonra Odessa’da da saldırılarını artırması sonrasında konuşan Zelensky: “Bu savaşı durdurmak için Putin ile görüşmeye razıyım, ancak Rusya sözde referandumlar düzenlemeye kalkarsa; Ukrayna, müzakerelerden çekilecektir” dedi.

PİYASALAR YENİ HAFTAYA DA SANCILI BAŞLADI

Yeni haftaya da sancılı başlayan piyasaların odak noktasında yine Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ile majör merkez bankalarının (özellikle Fed) politika adımlarına yönelik açıklama ve öngörüler olacak. Piyasalarda bu gelişmeler yaşanırken altın ve dolar yatırımcıları için yatırım analistleri tarafından bugün için hazırlanan raporlarda şu değerlendirmeler yapıldı:

BRENT PETROL

Brent Petrol, hafta ortasında etkili olan tepki denemeleri zayıf kaldı ve cuma günü yaşanan satışlar ile yüzde 2,47 oranında değer kaybı ile 105.63 dolar seviyesinde kapanış gerçekleştii Tepki denemeleri zayıf kalan ve orta vadeli yükselen trend desteğinin altına sarkan brent petrolde analistler güç kaybının devamının hafta boyunca yaşanabileceğinin altını çizdi. Yapılan değerlendirmede, “107 dolar seviyesinin altında yaşanabilecek geri çekilmelerde sırasıyla 102,10 ve 98.20 seviyelerini kısa vadeli destekler olarak verebiliriz” denildi.

Memur ve emeklinin alacağı en düşük maaşlar belli oldu Memur ve emeklinin alacağı en düşük maaşlar belli oldu

ONS ALTIN

Ons altında cuma günü satıcıların tekrar etkili olduğu görüldü ve yüzde 1’e yakın değer kaybı ile 1931,95 dolar seviyesinden kapanış gerçekleşti. “Geçtiğimiz haftanın genelinde zayıf bir seyir izleyen Ons altında güç kaybının devamını görebiliriz” diyen analistler, “Gevşeme eğiliminin devamı halinde 1916 dolar seviyesini ilk destek noktası olarak takip edilebilir. Bu desteğin üzerinde tepki denemeleri görülebilir. 1965 dolar seviyesi ise ilk direnç olarak verebiliriz” ifadelerini kullandı. Ons altın şu sıralar 1917 dolardan değerleniyor.

GRAM ALTIN

Cuma günü 913-925 TL bandında dalgalı bir seyir izleyen gram altın 915 liradan kapanış gerçekleştirdi. 915 lira desteğinin üzerinde tutunma çabası sürüyor. Ancak teknik göstergelerin zayıf görünümü bu desteğinin kırılma olasılığını arttırıyor. Gram altın bu sabah 909 liradan işlem görüyor. Analistler 905 ve 886 TL seviyeleri sırasıyla alt destekler olarak takip edilebileceğini belirtiyor.

DOLAR – EURO

Dolar/TL haftanın ilk işlem gününde 14,76 liradan, Euro/TL ise 15,90 TL’den değerleniyor. Analistler kur için yaptığı değerlendirmede, “Yükseliş eğiliminde olan Dolar/TL kurunun 14,7383 üzerindeki fiyatlamalarında Türk Lirası aleyhine işlemlerin kuvvetlenmesi beklenebilir. Bu durumda 14,7842 direnç noktası test edilebilir. Kurun olası geri çekilmelerinde ise 14,6674 ve 14,6224 seviyeleri destek oluşturabilir” yorumunda bulundular.