Metrelerce uzunlukta alana yayılan ve belirli mevkilerde araç boyuna ulaşan atık su birikintisi sebebiyle TAG yolu çift taraflı olarak trafiğe kapatıldı. Çalışmalar gece boyunca devam ederken, açılan alternatif yollar sayesinde oluşan uzun araç kuyruğu sona erdi. Gaziantep Valisi Gül, sabah saatlerinde yaptığı açıklamayla yolun 3-4 saat içinde normale döneceğini belirtti.

Osb'nin atık su arıtma tesislerinin pampa alanlarında henüz bilinmeyen nedenle sızıntı yaşandı. Atık sular otoyol üzerinde yüzlerce metre alanı kaplarken otoban trafiğe durduruldu. Taşan atık suların belirli mevkilerde birikmesiyle metrelerce yükseklikte atık birikintileri oluştu. Atık su akıntıları sebebiyle otoyolda bazı kazalar yaşanırken can kaybının olmadığı öğrenildi. Çift yönlü trafiğe kapatılan otobanın bazı noktalarında ise atık su birikintilerinin TIR'ları yarısına ulaştığı görüldü.

gaziantep-osb-deki-atik-su-depolarinda-taskin-15118473_4520_m

ÇİFT YÖNLÜ TEMİZLEME ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Türkiye yarın ekranlarda ‘tek yürek’ olacak Türkiye yarın ekranlarda ‘tek yürek’ olacak

Atık suların temizlenmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, OSB itfaiye ekipleri, AFAD çalışma akşam saatlerinde çalışma başlattı. İş makineleri ile otobanda çift yönlü olarak temizleme çalışması yürütüldü. Atık su birikintileri dolayısıyla trafik akışı dururken, otoyolda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Trafik polisleri tıkanan trafiği açmak için alternatif güzergahlar belirleyerek ulaşımı sağlamaya çalıştı.

ÖĞLEDEN SONRA TRAFİĞE AÇILMASI BEKLENİYOR

Gaziantep Valisi Davut Gül, yaklaşık 10 saattir devam eden atık tahliye çalışmaları hakkında bilgi aldı. OSB Başkanı Cengiz Şimşek ve diğer yetkililerle görüşen Vali Gül, yoldaki çalışmalara ilişkin açıklama yaptı. Yaşanan olayda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını vurgulayan Gül, TAG Otoyolu'nun kapanan kısmının öğlenden sonra trafiğe açılmasını beklediklerini kaydetti.

"ATIĞIN YAKLAŞIK YÜZDE 80'İ TAHLİYE EDİLDİ"

Atığın tahliye boyutunun TIR'dan belli olduğunu ifade eden Vali Davut Gül, "Dün yaklaşık olarak 2,5 metre hatta yer yer 3 metreye yakın bir atık çamuru vardı. Atığın yaklaşık yüzde 80'i tahliye edildi. TIR'ın şoförü ilk etapta zaten kurtulmuştu. Herhangi bir sıkıntısı yoktu. Burada herhangi bir araç kalmadı. Çok daha ileride çamurdan dolayı bir araç kaza yapmıştı. 4 hafif yaralı vardı. Onun dışında çok şükür bir sıkıntı yok. 3-4 saat içerisinde yolun normale döneceğini tahmin ediyoruz. Yolun öğlenden sonra açılmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

tag_1073

"ISIYA DUYARLI DRONLARLA ATIK SULAR KONTROL EDİLİYOR"

Öte yandan bölgedeki çalışmalar devam ederken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri otoyoldaki atık su birikintilerini altında kalan insan olma riskine karşı ısıya duyarlı dronlar ile kontrollerini sürdürüyor.

tir_8980

SABAHIN İLK IŞIKLARIYLA BİRLİKTE ATIĞIN BOYUTU DAHA NET GÖRÜLDÜ

Facianın eşiğinden dönülen atığın devasa boyutu günün ilk ışıklarıyla ortaya çıktı. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ne ait atık havuzunda bulunan binlerce metreküp atığın yüzlerce metre yükseklikten TAG Otoyolu'na aktığı dikkat çekti.