Bir suç örgütü daha Mahzen'de! Bir suç örgütü daha Mahzen'de!
Adana'nın Kozan ilçesinde dün saat 08:44'de 5.5 büyüklüğünde deprem meydan ardından kısa aralıklarla en büyüklüğü 4.4’ü bulan artçı sarsıntılar oldu.
Deprem uzmanları Adana'da depremin meydana geldiği bölgeyi ve riskleri sosyal medya hesaplarından duyurdu. Birçok uzman bu depremin Savrun fayı üzerinde meydana geldiğini söyledi.
Uzmanlık alanı paleosismoloji olan Dr. Ramazan Demirtaş ise "Deprem Savrun Fayı diye haritalanan fayın 11 km batısında, Türkiye Diri Fay Haritasında olmayan fay üzerinde oldu. Depremin Savrun fayı ile alakası yok" açıklaması yapmıştı. Demirtaş "6 Şubat 2023 depremleri sonrası bölgedeki haritalanmayan kısa faylarda bu tür depremler olabilir. Deprem haritalanmamış, K-G gidişli 10 km uzunlukta bir fay üzerinde oldu. Deprem kırsal alanda olduğu için hasarın olacağını sanmıyorum. Depremin olmayan Savrun fayı ile ilgisi yok." demişti.
Depremin yeri belli
Demirtaş, Twitter'dan yeni açıklamalar yaptı ve şunları söyledi: "Depremin yeri belli... Depremi üreten fay/boyutları belli... Deprem/fay mekanizması belli... Depremin artçı/öncü olmadığı belli... Bağımsız tetiklenmiş #deprem olduğu belli.. Eee o zaman "Savrun fayı üretti" açıklamasına itibar etmenin anlamı ne? Körü körüne inanmak.. Ya da bilim ucuz." (Kısa Dalga)
Editör: Haber Editörü