İkinci el araçlara olan talep yedek parça sektörüne yarayacak! İkinci el araçlara olan talep yedek parça sektörüne yarayacak!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ait enflasyon oranını %3,16 olarak duyurdu. Bu açıklama ile birlikte, memur ve emekliler için yılın ilk üç ayı olan ocak, şubat ve mart aylarında toplamda %15,05 zam oranı belirlenmiş oldu.
TÜİK tarafından yapılan son açıklamaya göre, mart ayı enflasyon oranının %3,16 olarak gerçekleştiği bildirildi. Bu durum, kamu görevlileri ve emekliler için yılın ilk üç ayına ilişkin %15,05’lik bir maaş artışının kesinleşmesine yol açtı.
Mart ayı itibarıyla, aylık enflasyon %3,16 ve yıllık enflasyon ise %68,50 olarak kaydedildi. TÜİK’in verilerine göre, üç aylık toplam enflasyon oranı %15,05 olarak hesaplandı. Kamu çalışanları ve emekliler, her yıl ocak ve temmuz aylarında uygulanan maaş zammıyla, ocak için %6,70, şubat için %4,53 ve mart için %3,16 oranında enflasyon farkı elde ettiler. Böylece, üç aylık dönem için toplamda %15,05’lik bir enflasyon ayarlaması almış oldular.
Emekli maaşlarına yapılacak nihai ayarlama, TÜİK’in 3 Temmuz’da açıklayacağı haziran ayı enflasyon verileri ile netleşecek. Temmuz ayında, en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira yeniden değerlendirilecek. Ayrıca, kamu görevlileri ve emeklilerinin maaşlarına, toplu sözleşme zammı da eklenecek. 2024 yılının ilk yarısında, enflasyon oranlarına ek olarak %15’lik bir artış daha yapılması planlanıyor.