KİGEM Başvuruları Başladı KİGEM Başvuruları Başladı
SSK ve bağ-kur emeklilerinin Temmuz ayındaki zammı, genel beklentinin altında kalmıştı. Son dönemlerde bu konuda yeni bir gelişme olup olmadığı yoğun bir şekilde konuşulurken, emekli maaşlarına yapılacak 3000 TL’lik ek zam haberi, 16 milyon emekli vatandaşı doğrudan etkileyecek. Bu kararın ardından SSK, bağ-kur ve EYT emeklileri arasında büyük bir sevinç yaşandı. Yeni maaş oranları ve detaylarını merak eden emekliler için bilgilendirme yapıldı.
Bir süre önce emekli maaşlarında yapılan %25’lik artış, enflasyon oranları karşısında yetersiz bulunmuştu. Ancak, emekli vatandaşlar için beklenen müjde sonunda geldi: 3000 TL’lik ek zamla birlikte emekli maaşları artacak. Bu ek zammın uygulanacağı tarih olarak 1 Ekim 2023 belirlendi. TBMM’nin bu tarihte açılmasıyla birlikte, zammın onaylanması için gerekli adımlar atılacak.
2023 yılında emekli maaşlarına yapılan %55’lik toplam zam oranı, emekliler tarafından beklentilerin altında bulunmuştu. Bu nedenle, ek zam talepleri sıkça dile getiriliyordu. Emekli maaşlarına yapılan bu ilave zam, emeklilerin maaşlarını daha adil bir seviyeye taşıyacak.
Yeni zammın ardından en düşük emekli maaşı 10.500 TL’ye yükselecek. Bu ek zamın üzerine, Ocak ayında yapılması planlanan bir diğer zamla, emekli maaşları daha da artırılacak. Uzun yıllar hizmet veren ve emeklilikte daha iyi koşullarda yaşamak isteyen vatandaşlar için bu karar, büyük bir moral kaynağı oldu.
Editör: Haber Editörü