Milletin yazdığı diriliş destanı 8. yılında Milletin yazdığı diriliş destanı 8. yılında
Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası finansmanıyla başlatılan ve kentteki yapı stokunun ücretsiz şekilde incelenmesini amaçlayan projeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Toplamda 38 bin az hasarlı ve hasarsız binanın uzman ekiplerce röntgeninin çekileceğini belirten Başkan Gürbüz, 200 az hasarlı yapının tadilatının da ilgili firma tarafından ücretsiz şekilde yapılacağını söyledi.
Gürbüz, vatandaşların deprem hasarıyla ilgili kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye yönelik de önemli gördükleri bu çalışmanın Elbistan’a 325 milyon liralık bir katma değer sağlayacağını dile getirdi.
 
Başkan Gürbüz, şöyle konuştu:
“Elbistan Belediyesi olarak Birleşmiş Milletler ile imzaladığımız protokol kapsamında, Elbistan'da bulunan yaklaşık 38 bin az hasarlı ve hasarsız konutun incelemeleri başladı. Binalarımızın adeta detaylı röntgenini çekeceğimiz bu proje, Dünya Bankası tarafından finanse edilmekte ve alanında uzman firma tarafından yürütülmekte. Projeye dahil olan vatandaşlarımıza yaklaşık 325 milyon TL değerinde bir katkı sağlanacak. Ayrıca, dar gelirli vatandaşlar arasından seçilen yaklaşık 200 az hasarlı yapının tadilat işlemleri ilgili firma tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.”
6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından yaşanan 50 bin civarındaki artçı depremlerin, binaların hasar durumunu etkileyebileceğini anlatan Başkan Gürbüz, “6 Şubat depremi sonrasında şehrimizde yaklaşık 50 bin civarında artçı şok meydana geldi. Bu artçı depremler, binalarımızı ciddi şekilde zorlamakta. Az hasarlı veya hasarsız binalar, bu artçı depremler sonucunda orta hasarlı veya daha yüksek hasarlı hale gelebilmekte. İşte bu çalışmayla böyle bir durum olup olmadığı ortaya çıkartılacağı gibi, binaların inşası sırasında yapılan standart dışı durumları da tespit edeceğiz” şeklinde konuştu. 
‘Şehirdeki binaların güvenli ve dayanıklı olması, toplumun genel güvenliği açısından kritik bir öneme sahip’ diyen Başkan Gürbüz, “Üstelik bizim gibi böyle büyük bir deprem yaşayan şehirler için önemi daha da artıyor. İnşallah bu çalışmalar ve yeni yapılarımızla birlikte Elbistan hak ettiği sağlam şehirleşmeye kavuşacak. Hep dediğim gibi; tarih, 2023 senesini Elbistan’ın yıkıldığı değil, çok sağlam bir şekilde yeniden inşa edildiği sene olarak yazacak” cümleleri ile değerlendirmelerini bitirdi.
Editör: Haber Editörü