6 Şubat tarihinde yaşanan 7,6 şiddetindeki ikinci büyük depremin merkez üssü Elbistan’da imar planlama çalışmaları netleşiyor. Depremlerde büyük hasar alan Elbistan’da titizlikle yürütülen çalışmalar devam ederken, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, ilçede gerçekleştirilen imar planlama çalışmaları hakkında bilgiler paylaştı.

Gürbüz’ün açıklamaları şu şekilde:

- Jeoteknik analizler ve mülkiyet kayması gibi kritik konularda güncellemeler yapıldı. Bu süreçler 1 Eylül'e kadar tamamlanacak. Aynı zamanda 1/5000 ölçekli taslak çalışmalarımızı bitirdik. Tüm güncellemeler tamamlandıktan sonra, sonuçları Büyükşehir Belediyemize sunmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

- Mevcut imar planımız, imar planlama süreçlerimizin kesintisiz devam etmesi amacıyla hala yürürlükte. Plan durum belgeleri, ruhsatlar ve güçlendirme işlemleri belediyemizin planlama departmanı tarafından titizlikle yürütülüyor. Hiçbir kısıtlama veya kesinti olmadan devam ediyoruz.

- Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla işbirliği içinde yürüttüğümüz yerinde dönüşüm çalışmaları hızla ilerliyor.

- Öncelikle vatandaş talepleri bakanlık yetkililerince alınıyor ve ruhsat işlemleri belediyemiz tarafından gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda bakanlık, şehrimizde büyük bir alanın dönüşümünü doğrudan yönetiyor.

Elbistan Belediye Başkanı Gürbüz’den deprem şiiri    Elbistan Belediye Başkanı Gürbüz’den deprem şiiri   

- Belediyemiz ve bakanlık arasındaki uyumla yürüyen yerinde dönüşüm saha çalışmalarının detaylarını yakın zamanda sizlerle paylaşacağım.

- Bütün bu titiz ve yoğun çalışmaların neticesinde bir kere daha söylemek istiyorum ki; tarih, 2023 senesini Elbistan’ın çok sağlam bir şekilde yeniden inşa edildiği sene olarak yazacak.