Başkan Gürbüz, “Ailelerimizin gönüllerine dokunacağız” Başkan Gürbüz, “Ailelerimizin gönüllerine dokunacağız”
Meclis'te yaptığı konuşmada, özellikle depremzedelerin yaşadığı sorunları gündeme getirdi.
Özel Kalemle İlgili Şaşırtıcı Gelişme
Karatutlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki'nin Kahramanmaraş ziyaretiyle ilgili program bilgilerini öğrenmek istediğini ancak özel kaleminden iki gündür herhangi bir bilgi alamadığını ifade etti. Ayrıca, şehirde 500 yılda bir görülen büyük depremlere rağmen hükümetin ve belediyenin gerekli tedbirleri almadığını iddia etti.
Depremin Ardından İhmal İddiası
Şehirdeki deprem sonrası ortaya çıkan hasarlı binaların durumuna da değinen Karatutlu, belediyenin imar rantına kapılıp gereken önlemleri almadığını savundu. Uzmanların uyarılarına rağmen kat sayılarının artırıldığını, sıvılaşmış alanların imara açıldığını ve kentsel dönüşüm adı altında hiçbir adım atılmadığını dile getirdi.
Sağlık Hizmetlerindeki Gerileme
Özel hastanelerin ve devlet hastanesinin durumuna da vurgu yapan Karatutlu, Kahramanmaraş'ın sağlık hizmetleri açısından ülke ortalamasının gerisinde kaldığını iddia etti. Sağlık Bakanlığı'nın şehre uygun yerlerde hastane yapma önerilerini dikkate almadığını belirtti ve yeni hastane yerlerinin tarım arazilerine yapılma çabasının anlamsız olduğunu savundu.
Depreme Dayanıklı Binaların Yıkımı
Depreme dayanıklı binaların bile yıkılmaya çalışıldığına dikkat çeken Karatutlu, uzmanların güçlendirme önerdiği binaların yıkılmasının mantıksız olduğunu ifade etti. Son olarak, vatandaşa sunulan ev tekliflerinin de sorunlu olduğunu ve çözümün şehir dışına uzak bölgelere yönlendirme olduğunu söyledi.
Haber kaynağı: [DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu'nun Meclis Konuşması]
Editör: Atilla Şakacı