AFAD'ın Orta Hasar genelgesi sonrasında, orta hasarlı binaların güçlendirilmesine olanak tanındı. Bu durum, orta hasarlı konutlardan yararlanma şansı elde etmek isteyen depremzedeleri etkiliyor.

Motorin ve benzinde indirim pompaya yansıdı Motorin ve benzinde indirim pompaya yansıdı

AFAD'ın Genelgesi ve İade Süreci

AFAD'ın genelgesine göre, orta hasarlı konutlardan yararlanmak isteyenler, binalarını güçlendirmek için başvuruda bulunabilirler. Bu başvuruda bulunanlar, yeni konutlarda hak sahibi olamayacaklar, güçlendirme yapılacak binalarda yıkım işlemi duracak ve ruhsat verilecektir. Güçlendirme yapmak isteyenlerin, binalarının teknik ve ekonomik açıdan güçlendirmeye uygun olduğuna dair rapor ve güçlendirme projelerini sunmaları gerekmektedir. Bu aşamada başvuruda bulunanlar, AFAD'ın sunduğu onarım ve güçlendirme kredi imkanlarından faydalanabilecektir.

DASK Tazminat İadesi

Buradan hareketle, ağır hasarlı konutlarını güçlendirmek isteyenlerin deprem sigortası (DASK) tazminatlarını iade etmeye başladığı ifade ediliyor. Çünkü DASK, ağır hasarlı konutlarda meydana gelen hasarları tamamen karşılamıştır. Ancak bu konutlar orta hasarlıya dönüştüğünde, DASK'tan alınan tazminatın yarısının geri iade edilmesi gerekmektedir.

Örneğin, DASK ağır hasarlı konut için 600 bin lira tazminat ödediyse, bu konutun orta hasarlıya çevrilip güçlendirileceği durumda, 300 bin lira DASK'a iade edilmelidir.

Bu süreç, depremzedelerin DASK tazminatlarını iade etme çabalarını ortaya çıkarmış durumda.

Editör: Atilla Şakacı