KSÜ’de Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 178. Yılı ve Deprem Şehitlerinin Adının Verildiği Salon Açılış Töreni Gerçekleştirildi

KSÜ Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Lale ve Prof. Dr. Ercan Efe Konferans Salonunda gerçekleştirilen törene 66. Hükümet Tarım ve Orman Bakanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci ve Eşi, Vali Mükerrem Ünlüer, Kahramanmaraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Eşi, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, KİÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, Başsavcı Vekili Hakdiler Pehlivan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Orman Bölge Müdürü Yusuf Karartı, Tarım ve Orman İl Müdürü Ramazan Bilir, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, KSÜ personeli ve öğrenciler katıldı.

Tören öncesinde 6 Şubat’ta meydana gelen, Kahramanmaraş merkezli depremlerde şehit olan Ziraat Fakültesi öğretim elemanları Gufran Geyik ve Mehmet Geyik’in isimlerini yaşatmak üzere kurulan Gufran-Mehmet Geyik Kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışın ardından “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 178. Yılı ve Deprem Şehitlerinin Adının Verildiği Salon Açılış Töreni”ne geçildi.

Tören, depremde şehit olan Ziraat Fakültesi öğretim elemanları Gufran Geyik, Mehmet Geyik, Lale Efe ve Ercan Efe’nin ruhuna ve tüm deprem şehitlerinin ruhuna İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Arif Yücel tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ve Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Durmuş Öztürk’ün fotoğraf sunumu ile başladı.

Açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Prof. Dr. Vahit Kirişci yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin 100. yılında tarımsal eğitim ve öğretimin 178. yılı münasebetiyle buradayız. Bu topraklarda alın teri dökenleri ve 6 Şubat’ta kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tarım ikamesi olmayan, stratejik ve vazgeçilmez; bir yönüyle de milli güvenlik meselesi olarak değerlendirilmesi gereken bir sektördür.
85 milyonu aşkın nüfusa sahip Türkiye’de tarımsal ürünlerin talebinde ve tüketim alışkanlıklarında ciddi bir değişim söz konusu. 2023 yılı itibari ile ülkemiz ‘Türkiye Yüzyılı’ olarak adlandırılan her alanda ülkemizin öne çıkacağı bir yüzyıla girdi. Hiç şüphesiz tarım alanında da önemli başarılara imza atacağımız bir yüzyıla şahitlik edeceğiz. Tarım sektörünün önündeki engelleri kaldıracak kanun ve düzenlemeleri yaparak son 20 yıldaki gıda ihracatımızı 3.5 milyar dolardan 30 milyar dolar seviyelerine çıkardık. Yine 7442 sayılı Kanun ile planlı tarım ve sözleşmeli üretim gibi tarımsal verimliliği ve güvenceyi sağlayacak düzenlemeleri de hayata geçirdik.” dedi.

Törende konuşan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım 66. Hükümet Tarım ve Orman Bakanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin KSÜ’de bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rektör Yasım konuşmasında “Tarım Öğretimi, bundan tam 178 yıl önce İstanbul-Yeşilköy Ayamama Çiftliğinde 1846 yılında başlamış ve bugün ülke genelinde 40’dan fazla Ziraat Fakültesi ile devam etmektedir.

Ülkemizin var olan potansiyeli sayesinde tarım sektöründe çok büyük gelişmeler yaşanacağına inanıyorum. Türkiye yüzyılında da tarım alanında çalışan üreticiden bilim adamlarına kadar her aşamadaki insan kaynağına özellikle de akademisyenlere büyük görevler düşmektedir. Son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri, savaşlar ve son olarak yaşamış olduğumuz depremlerde tarımın değeri daha da anlaşılır hale gelmiştir. Bu vesile ile Tarımsal Yüksek Öğretimin 178. yılını kutluyor, başarılar diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarında kürsüye gelen KSÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Bakır ise “İlk insan ve ilk çiftçi Hz. Adem’den bu yana tarım insanlığın vazgeçilmez faaliyeti olarak devam etmektedir. Ülkemizde 178 yıl önce tohumları atılan tarımsal öğretim bugün sayısı 40’ı aşan ziraat fakültelerinde devam ettirilmektedir. ‘İnsan ne yerse odur.’ sözünden ilhamla mesleki beceri ve etik anlayışla hareket eden toprağa, çevreye saygılı, organik ve verimli üretim yapan tarım çalışanlarını yetiştirmek her zaman ana gayemizdir.” dedi.

Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonluğundan KSÜ’ye Anlamlı Ziyaret Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonluğundan KSÜ’ye Anlamlı Ziyaret

Program, akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri ile TÜBİTAK tarafından projesi kabul edilen öğretim üyelerine belge takdim edilmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Editör: Atilla Şakacı