DARPHANE duyurusu geldi! 50 25 5 kuruş ve 1 TL'si olanlar resmen ilan edildi artık o paralar... Bir yandan enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş bir yandan da dolar ve euro kuru başta olmak üzere yabancı ülke para birimlerindeki rekor çıkış Türk Lirası'ndaki değer kaybını arttırmıştı.
Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybı yaşayan para birimleri arasına giren Türk Lirası hakkında Darphane yeni karar açıkladı. Son dönemde artan basım maliyetleri nedeni bazı hurdacıların piyasadan madeni para toplaması nedeni ile darphane basılı madeni paralar hakkında yeni düzenlemeye gitti.
MADENİ PARALARDA 14 SENE SONRA BİR İLK! DARPHANE YENİ KARARINI AÇIKLADI
Seçim önü ilk olarak 18 TL barajını yıkmayı başaran dolar kuru büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Dolar kurunun rekor seviyelere ulaşmasının ardından vatandaşın da yeniden dolar ve altın yatırımına yönelmesi ile TL'de yaşanan değer kaybı hızlanmıştı.
Dolar kurunun 27 TL seviyesini zorlamaya devam etmesi, dünyada pandemi sonrasında yaşanan ekonomik dalgalanmanın değerli metallerde fiyat artışına neden olması ve TL'de yaşanan değer kaybı sonrası darphane yeni bir karar almak zorunda kaldı. Madeni paraların basım maliyetlerinin değerinin altında kalması nedeni ile madeni paraların boyutları ve gramajları değişti. Böylelikle basım maliyetinin düşürülmesi amaçlandı.
HEMEN CEPLERE VE KUMBARALARA BAKIN! O PARALAR ARTIK GEÇMİYOR...
Yapılan yeni düzenleme ne yazık ki bazı sorunları da beraberinde getirdi. Yeni basım madeni paraların otomatlar tarafından algılanmadığı belirtildi. Gramaj ve boyut farkı nedeni ile bu paraların algılanmaması sorun yaratırken piyasada iki tip farklı madeni para olması nedeni ile sorunlar yaşandığı bu paraların darphane tarafından toplanarak piyasadan eski madeni paraların çekilebileceği konusunda açıklamalar peş peşe geldi.
KAĞIT BANKNOT 500 TL VE 1000 TL BASILACAK MI?
Bir diğer iddia ise TL'de yaşanan değer kaybı nedeni ile kağıt banknot para basılacağı yönünde oldu. Mehmet Şimşek'in konu hakkında çalışmalara başladığı belirtilirken son zamlardan sonra ceplerde taşınacak para miktarının artması ile bu düzenlemenin artık zaruri ve ertelenemez bir hale geldiği ifade edildi.